STLP - 2009 State Championship Winners

Published: 6/5/2013 3:25 PM
Students from across Kentucky were represented at the STLP State Championships on May 21. During the one day event, students competed and demonstrated technology skills in the categories below.
 
Special awards were given at the event. The following schools and students were honored for projects, products, services and live competition categories at the awards ceremony in Lexington at Rupp Arena.
 
We thank Dr. Lee Todd, President of the University of Kentucky, and Nancy Holiday of Microsoft for the opening and welcome.
 
AMBASSADORS 2009
Becky Carpenter
Lynda Congleton
Bob Fortney
Diane Goodwin
Mary Ruth Hogan
Cindy Johann
Dr. Andrea Peach
Norma Thomas
Doug Thompson
Rhonda Thompson
Cary Williams
Steven Woods
 
BETH HENDERSON 120% COORDINATOR AWARD
Melinda Dolen
Jenna Gray
Ruth Ann Hammer
Nancy Holder
Greg Moore
Cathey Owen
Vicki Petsy
Annell Soler
 
DISTRICT PLATINUM AWARD
Christian County 2009
Danville Independent 2009
Warren County 2009
 
FRIENDS OF STLP 2009
Earl Lord
Kentucky Farm Bureau   
Eastern High School
 
Mr. Magee
Murray State University,
Graphics Communication Management Department
Crittenden County Elementary School
 
Mr. Norsworthy
Murray State University,
Graphics Communication Management Department
Crittenden County Elementary School
 
John Seiter
The Bank of Kentucky 
Jones Middle School
 
Gaye Henderson
Kountry Kitchen; Manager  
Butler County Middle School
 
Mrs. Camus
Save-A-Lot;  
Butler County Middle School 
 
Aaron Snelling
Mt. Byrd Christain Church 
Bedford Elementary School
 
Mike VanDyke 
PC Doc  
Cox Creek Elementary School
 
Leigh Ann Arnett  
Salyersville Grade School 
Nicholasville Fire Department   
East Jessamine Middle School 
Michelle Lane Howard  
East Jessamine Middle School
 
Clyde Hamilton, Sr.
WMDJ Radio Station 
Allen Central High School 
 
Rodney  Mullins  Citizens
National Bank of Kentucky  
Charles Russell Elementary School
 
GOLD AND SILVER SCHOOL AWARDS
Alvaton Elementary School   Warren County  Gold 2009
Audubon Youth Dev. Center  Jefferson County  Gold 2009
Bedford Elementary School   Trimble County  Gold 2009
Boyle County Middle School   Boyle County  Gold 2009
Briarwood Elementary School   Warren County  Gold 2009
Bristow Elementary School   Warren County  Gold 2009
Bryan Station High School   Fayette County  Gold 2009
Carroll County High School   Carroll County  Gold 2009
Clark Moores Middle School   Madison County  Gold 2009
Cumberland Trace Elementary School  Warren County  Gold 2009
Emmalena Elementary School   Knott County  Gold 2009
Lansdowne Elementary School   Fayette County  Gold 2009
Lexington  Middle School Fayette County  Gold 2009
North Warren Elementary School   Warren County  Gold 2009
Oakland Elementary School   Warren County  Gold 2009
Plano Elementary School   Warren County  Gold 2009
Rich Pond Elementary School   Warren County  Gold 2009
Richardsville Elementary School   Warren County  Gold 2009
Rockfield Elementary School   Warren County  Gold 2009
Russell Cave Elementary School   Fayette County  Gold 2009
Stonewall Elementary School   Fayette County  Gold 2009
Stopher Elementary School   Jefferson County  Gold 2009
Warren County Elementary School  Warren County  Gold 2009
Warren East High School   Warren County  Silver 2009
Warren East Middle School   Warren County  Gold 2009
West Marion Elementary School   Marion County  Silver 2009
William Natcher Elementary School  Warren County  Gold 2009
 
MOREHEAD GPS MAPPING KENTUCKY HISTORIC MARKERS
Bryan Station High School, Fayette County
Crittenden County Elementary School
Dawson Springs High School
Estill County Middle School
Red Cross Elementary School, Barren County
Simons Middle School, Fleming County

STLP OUTSTANDING PROJECT AWARD
Allen County Intermediate Center
Allen County
Continual support for STLP in the school
 
Butler County Middle School
Butler County
Taking on and coordinating the annual district showcase
 
Campbell County Middle School
Campbell County
Empowering students to create and do new things with technology
 
Campbellsville High School
Campbellsville Independent
Many projects which reach out to the elderly community for computer repair. -- DSL connection
 
East Jessamine Middle School
Jessamine County
Penny Wars” as a way to purchase toys with our local firefighters for our Holiday Toy Drive- collecting $1,000 for toys-
 
East Ridge High School
Pike County
Cyber Security, provides students and parents with information regarding the risks and responsibilities of cyber issues through various medias
 
Hiseville Elementary School
Barren County
Community Night is designed for local business owners and community leaders to come back to school and learn new technology skills
 
Julius Marks Elementary School
Fayette County
Each member and coordinator show total excitement about STLP
 
Lacy Elementary School
Christian County 
PR for Lacy's ES 70th anniversary
 
Robert B. Turner Elementary School
Anderson County
Community projects like Math Backpack, Speak Up, and 26 Things We Love...
 
South Floyd High School
Floyd County
Games 2010 Video Production
 
Tyner Elementary School
Jackson County
Many years of STLP support and One Room Schools in
Jackson County
 
OUTSTANDING STLP STUDENTS 2009
Charity Collins  Charles Russell Elementary School, Ashland Ind.
Rex Gonzales  Charles Russell Elementary School, Ashland Ind.
D.J. Foley   Campbellsville High School
Dakota Vincent  Cumberland County High School
Danielle Stephens  Herald Whitaker Middle School
Blake Cantrell  Magoffin County High School
Kelsey Cole  Salyersville Grade School, Magoffin County
Morgan Young  Warren Elementary School, Warren County
 
LIVE COMPETITION
Bench Challenge
First Place  Hillsboro Elementary School Fleming County Cameron  Raikes and Jeremy Adams
Second Place Muldraugh Elementary School Meade County Scott  Anderson Logan Short 
First Place  Barren County Middle School Barren County Nick  Jackson  and Andrew Cotton
Second Place Simons Middle School Fleming County Taylor  Hunt and Andrew Graham 
First Place  Eastern High School  Jefferson County Chris  Cahill  and Kayla Bayens
Second Place Jessamine County High School Jessamine County Neal Head and Cody Gabbard
 
Flight Simulation
First Place Warren County Elementary School Warren County  Ashley Tinsley
Second Place Paintsville Elementary School Paintsville Ind.  Kirkland Fletcher
First Place Shelby County West Middle School Shelby County  Josh Rice
Second Place Bath Middle School Bath County  Brandon Bailey
First Place Eastside Technical Center  Fayette County  David McKinney
Second Place Elizabethtown High School Elizabethtown Ind.  Elizabeth Evans

Gaming
Second Place E.P. Ward Elementary School Fleming County  Wilder Williams
First Place Wright Elementary School Shelby County  Taylor Crawford
First Place Twenhofel Middle School Kenton County  Blake Emmons
Second Place St. Charles Middle School Marion County  Michael Thomas
Second Place Eastern High School Marion County  Eric Carlson
First Place Allen Central High School Floyd County  Alex Hartgrove
 
Networking
First Place  Simons Middle School Fleming County Taylor Hunt 
Second Place Simons Middle School Fleming County Andrew Graham 
First Place  Nelson County High School Nelson County Tony Miles 
Second Place Shelby County High School Shelby County DJ Anderson 
 
Minds On & Innovation
First Place  Oakview Elementary School Ashland Ind. Brenna McKnight
Second Place Flaherty Elementary School Meade County Wyatt Pike
First Place  Jones Middle School  Boone County Hannah Ruoff
Second Place Stuart Pepper Middle School Meade County Sadie Moore
First Place  Somerset High School  Somerset Ind. Katie Cross
Second Place Western Hills High School Franklin County Diana Gooding
 
Programming
First Place  Western Hills High School Franklin County Ryan Ueltschi
Second Place Warren Central High School Warren County Will Hollowell  
 
Quick Recall
First Place  Stopher Elementary School Jefferson County Nancy Ngo 
Second Place D.T. Wilson Elementary School Meade County Katie Wilson  
First Place  Shelby East Middle School  Shelby County Nathan Riddel
Second Place Bowling Middle School Owen County Brandon Slusher 
First Place  Montgomery County High School Montgomery County Dillion Patrick 
Second Place Shelby County High School Shelby County Reid Stivers
 
RCX
First Place  Simpsonville Elementary Shelby County Bobcats
Second Place Painted Stone Elementary Shelby County Painted Stone Panthers
First Place  South Oldham Middle  Oldham County Silver Charm
Second Place Blessed Sacredment    Team Awesomeness
First Place  Campbell County High Campbell County The One That Got Away
Second Place Grant County High  Grant County Shama Llama
 
Robotics Transformation
First Place  Whitesville Elementary School Daviess County Trestin Blythe
Second Place Whitesville Elementary School Daviess County Paul Conder
First Place  North Marshall Middle School Marshall County Steven Maness
Second Place Shelby East Middle School Shelby County Luke Dove 
 
Scripting
First Place  Cumberland County High School  Cumberland County Dakota Vincent 
Second Place Paul Laurence Dunbar High School Fayette County James Richardson
 
Web Design
First Place  Warren Elementary School  Warren County Eldar Gorak
Second Place Christ Central Academy Non Public Amanda Arts 
First Place  Jones Middle School  Boone County  Alyssa Bodurek 
Second Place Jones Middle School  Boone County  Alondra Griffith 
First Place  Henry County High School Henry County Luke Clark
Second Place Eastside Technical Center  Fayette County Zach Salyers  
 
PRODUCTS COMPETITION
48 HOUR VIDEO
Cinemania  First Place  Plano Elementary School Warren County  
Cinemania  Second Place Cane Ridge Elementary School Bourbon County   
Cinemania  First Place  Estill County Middle School Estill County   
Cinemania  Second Place Lebanon Middle School Marion County   
Cinemania  First Place Berea  Community High School Berea Independent   
Cinemania  Second Place Elizabethtown High School Elizabethtown Ind.  
 
ART
Graphic Design First Place  Alvaton Elementary School Warren County Emory  McClard   Word With You
Graphic Design Second Place Charles Russell Elementary School Ashland Ind.  Ciera McDowell   Anaconda
Graphic Design First Place  Jones Middle School  Boone County Taylor Caldwell 
Once It's Used...
Graphic Design Second Place Butler County Middle School Butler County Madeline Drake   Changing the World
Graphic Design First Place  Warren Central High School Warren County Preston Perkins  Alphibet
Graphic Design Second Place Paul G Blazer High School Ashland Ind. David C.  Boggs   Destroyed
 
Original Art First Place  Southside Elementary School Harrison County Amy Whalen  A's Craze
Original Art Second Place Crittenden Mt Zion Elementary School Grant County Caitlin Haggard  The Olden Times
Original Art First Place  Lebanon Middle School Marion County Stephan Wright  Hot Rod
Original Art Second Place George M Verity Middle School Ashland Ind. Nick Blankenship  KDMC
Original Art First Place  Paintsville High School Paintsville Ind. Angelina Lee  Ride Home
Original Art Second Place Montgomery County High School Montgomery County  Shelby Lowe  Casanova
Original Photo First Place  Salyersville Elementary School Magoffin County Emily Parsons  Frozen Motion
Original Photo Second Place Northside Elementary School Harrison County Tanner Harney  Splash!
Original Photo First Place  Hebron Middle School Bullitt County Natalie Hoover  Drop in the Vortex
Original Photo Second Place Herald Whitaker Middle School Magoffin County Katherine Honaker  Grasshopper
Original Photo First Place  Paul G Blazer High School Ashland Ind. Jacob Adams  A Shot of Texture
Original Photo Second Place Madison Southern High School Madison County Zach Short  The Thaw
 
Photo Manipulated First Place  Flaherty Elementary School Meade County Madeline Tabor  Falling Leaf
Photo Manipulated Second Place E P Ward Elementary School Fleming County Ashley Smalley  Summer's Passion
Photo Manipulated First Place  Drakes Creek Middle School Warren County Blake Schreiner  Tea Cup with Tea Pot
Photo Manipulated Second Place Simons Middle School Fleming County Bethany DeAtley  Jean & Jane
Photo Manipulated First Place  Paul G Blazer High School Ashland Ind. Tyler Woford   Self Portrait in Mirrors
Photo Manipulated Second Place Metcalfe County High School Metcalfe County Shauna Davis  The Beauty of Fall
 
INTERACTIVE CONTENT
Interactive Content First Place  Charles Russell Elementary School Ashland Ind.    Technology Games
Interactive Content Second Place Charles Russell Elementary School Ashland Ind.    Listen My Children and You Shall Hear...Poetry Podcasts
Interactive Content First Place  Foley Middle School   Madison County M Jay Parsons
Southern Madison County STLP
Interactive Content Second Place Jones Middle School   Boone County Kelsey Fichlie
Say No
Interactive Content First Place  Metcalfe County High School  Taja Richardson Celissa Collins Metcalfe County Veterans
Interactive Content Second Place Madison Southern High School  Madison County Candace Moberly  Agency for Substance Drug Abuse
 
MUSIC
Electronic Manipulation First Place  Alvaton Elementary School Warren County Lauren Bird  So Far Away
Electronic Manipulation Second Place Plano Elementary School Warren County Connor Woods  EM#1
Electronic Manipulation First Place  North Middle School  Muhlenberg County Andrew Brown  Secret Agent Boogie
Electronic Manipulation Second Place Drakes Creek Middle School Warren County Joshua Baldauff  The Rhapsody
Electronic Manipulation First Place  Madison Southern High School Madison County Dillon Phelps  African Beat
Electronic Manipulation Second Place Calloway County High School Calloway County Jordan Bumpus  BP48
 
Original Composed Music First Place  Lebanon Middle School Marion County Haberlin Roberts  Wandering Traveler
Original Composed Music Second Place Lebanon Middle School Marion County Whitney Smith Peaceful Expressions
Original Composed Music First Place  Paul G Blazer High School Ashland Ind. Jacob Yates  City Night
Original Composed Music Second Place Carroll County High School Carroll County Angela Woods New Horizons
 
VIDEO
Documentary First Place  North Metcalfe Elementary School Metcalfe County Makenzey Edwards  The History of Sulphur Well
Documentary Second Place Julius Marks Elementary School  Fayette County Tapan Darji  Faces From Other Places
Documentary First Place  Taylor County Middle School  Taylor County Sarah Lyons  Spurlington Tunnel
Documentary Second Place Drakes Creek Middle School  Warren County Blake Schreiner  Welcome to Drakes Creek
Documentary First Place  Elizabethtown High School  Elizabethtown Ind. Jacqui  Powell Playing to Win
Documentary Second Place Trigg County High School  Trigg County Zach Peacock  Making of Wildcats News
 
Feature First Place  Alvaton Elementary School   Warren County Meera Patel
 Project Green Bean
Feature Second Place Alvaton Elementary School   Warren County Clint Jones 
 Valentine Facts
Feature First Place  Jones Middle School    Boone County Darby Lankheit
 School News Broadcast - Abstinence
Feature Second Place Foley Middle School    Madison County Andrew Parsons
 Renaissance Warriors Program
Feature First Place  Elizabethtown High School   Elizabethtown Ind. Jacqui  Powell
 Here to Stay
Feature Second Place Elizabethtown High School   Elizabethtown Ind. Clay Graham
 Habitat for Humanity
 
Fiction First Place  Briarwood Elementary School  Warren County Justin Williams
 Diamonds in the Desert
Fiction Second Place Collins Elementary School  Boone County Zane  Ensley 
 Last Man Standing
Fiction Second Place Drakes Creek Middle School  Warren County Field Glenn
 We Need Technology
Fiction First Place  Berea Community High School  Berea Ind.  Logan Hester
 Serrano Son
Fiction First Place  Taylor High School   Taylor County Nick Lyons
 President Lincoln
Fiction Second Place Elizabethtown High School  Elizabethtown Ind. Shelby  Hinton
 Love You So
 
PSA First Place  Johnson Elementary School  Ft. Thomas Ind.  Barbara Nagel
 Be An Inventor
PSA Second Place Johnson Elementary School  Ft. Thomas Ind.  Etana Plymesser  Conserve Fresh Water
PSA First Place  Barren County Middle School  Barren County  Megan Garrison
 Make A Difference!
PSA Second Place Jones Middle School   Boone County  Emily Goshorn
 Recycling
PSA Second Place Beechwood High School  Beechwood Ind.  Sean Salzman
 Vote!
PSA First Place  Elizabethtown High School  Elizabethtown Ind.  Olivia McMillen
 Don't Let the Bottle Spin You
 
WRITING
Digital Storytelling Second Place Pulaski Elementary School Pulaski County Taylor Cooper
 The Three Amigos
Digital Storytelling First Place  T C Cherry Elementary School Bowling Green Ind. Patrick Murphy  Kennyland Trip
Digital Storytelling Second Place Barren County Middle School Barren County Clifton Hurley  Drop Drop
Digital Storytelling First Place  Bowling Middle School Owen County Hannah Runion 
Sam
Digital Storytelling Second Place Monticello High School Monticello Ind. Joe Chaplin  Momentarily Sane
Digital Storytelling First Place  Paul G Blazer High School Ashland Ind. Curtlyn Kramer  The Man and the Fruit
 
School Publication Second Place L B J Elementary School Breathitt County KC  Young  It's a Jungle in 4th Grade
School Publication First Place  Pulaski Elementary School Pulaski County Lauren Murphy  That's My Story Brochure
School Publication First Place  Barren County Middle School Barren County Kayce Russell  School Athletics
School Publication Second Place Lebanon Middle School Marion County Anne Sandusky  Book Banning
School Publication Second Place Metcalfe County High School Metcalfe County Haley  Hicks  Cyber-O Activity Book
School Publication First Place  Washington County High School Washington County Nicole Wheatley  Madd
Technical Writing First Place  Alvaton Elementary School Warren County Clint Jones  How to Make an iMovie
Technical Writing Second Place Alvaton Elementary School Warren County Sam Wilson  How to Manipulate Photographs
Technical Writing First Place  Bloomfield Middle School Nelson County Evelyn Tichenor  Using Microsoft Photo Story 3
Technical Writing Second Place Campbell County Middle School Campbell County Clinton Ellis  How to Burn a CD Using Roxio
Technical Writing First Place  Madison Southern High School Madison County Lauren Dolen  Infinite Campus - Questions and Answers
Technical Writing Second Place Warren Central High School Warren County Jennifer Sean  How to Make a Google Lit Trip

SERVICES
 
STLP CYBER GAZETTE 2009
 
ALUMNI MENTORS
Zak Gammon
Chaz Robinson
 
GAZETTE EDITORS
Maggie Casteel   Temple Hill Elementary School, Barren County
Michelle Eigenheer    Meade County High School
Emily Shipley   Trigg County High School
John Tender   Paul Laurence Dunbar High School, Fayette County
 
CYBER-REPORTERS
Anthony  Abarca   Warren County Elementary School
Abby  Betts   Wright Elementary School, Shelby County
Brook  Brock   Middlesboro Middle School
Lauren Clark   Shelby County East Middle School
Nancy  Clark   Heritage Elementary School, Shelby County
Shannon Conley   Charles Russell Elementary School, Ashland Ind.
Zach  Detrick   Liberty Elementary School, Fayette County
Rachel  Dove   Wright Elementary School, Shelby County
Allie  Evans   Calvary Elementary School, Marion County
Abbey Fackler   Flaherty Elementary School, Meade County
Patrick  Grohman   Brandeis Elementary School, Jefferson County
Jamie Holton   Austin Tracy Elementary School, Barren County
Darra Johnson   Flaherty Elementary School, Meade County
Alejandra Larios   Warren County Elementary School
Garrett  Mattingly   Lacy Elementary School, Christian County
Ashlyn  Mills   Stuart Pepper Middle School, Meade County
Lucy Moore   L B J Elementary School, Breathitt County
Madison  Neace   L B J Elementary School, Breathitt County
Jessika Phillips   Metcalfe County High School
Nicole Repishti   Brandeis Elementary School, Jefferson County
Jeron  Russell   Heritage Elementary School, Shelby County
Jamie Scott   Stopher Elementary School, Jefferson County
Ellen  Shipley   Trigg County High School
Brittany  Shirley   Temple Hill Elementary School, Barren County
Hannah  Skaggs   Stuart Pepper Middle School, Meade County
Monica Skaggs   Charles Russell Elementary School, Ashland Ind.
Courtney  Smith   Lacy Elementary School, Christian County
Zachary Sneed   Austin Tracy Elementary School, Barren County
Natalie Stroud   Simon Kenton High School, Kenton County
Hayley Watson   Stopher Elementary School, Jefferson County
Diana Williams   Simon Kenton High School, Kenton County

POD EDITORS  
Jackie Avila  Noe Middle School, Jefferson County
Lisa Pham  Noe Middle School, Jefferson County
Kaitlyn  Vissing  Noe Middle School, Jefferson County
 
PODCASTERS
Reta Adams  Allen Central High School, Floyd County
Hunter  Ashcraft  Liberty Elementary School, Fayette County
Hannah Conner  Warren County East Middle School
Lexie Emmert  Joe Harrison Carter Elementary School, Monroe County
Keylee Garrison  Warren County Elementary School
Brayden  Hughes  Liberty Elementary School, Fayette County
Natasha Johnson  Middlesboro Middle School
Sara  Kinney  Allen Central High School, Floyd County
Josh Lawless  Middlesboro Middle School
Shayna Peyton  Stopher Elementary School, Jefferson County
Molly  Schuster  Brandeis Elementary School, Jefferson County
TC Taylor  Jones Middle School, Boone County
Issac Weiss  Brandeis Elementary School, Jefferson County
Alayjaih  White  Warren County Elementary School
Chris Williams  Stopher Elementary School, Jefferson County
 
ENGINEERS
SENIOR
D. J. Anderson  Shelby County High School
Cynthia Smith  Meade County High School
Adam Knecht    Shelby County High School
Jamie Leistner   Paul Blazer High School, Ashland Independent
Justin Taylor   Greenwood High School, Warren County
JUNIOR
Neal Head   Jessamine County Career and Technology Center
Travis Jessie  Metcalfe County High School
Brittany Johnson  Allen Central High School. Floyd County
Anthony Miles  Nelson County High School
Elliott Polach  Lyon County High School
Robert Prather  Simon Kenton High School
Brennon Tucker  Ohio County High School
Alicia Wasson  Powell County High School
 
PRESENTERS
Second Place Heritage Elementary School  Shelby County Flat Daddy
Mattie Roach
Second Place Joe Harrison Carter Elementary School Monroe County Are You Choking?
Hannah Harlan
Second Place North Magoffin Elementary School Magoffin County Keyboarding: It's Essential!
Hanna McFarland Abby Swiney
Second Place West Marion Elementary School  Marion County Lights, Camera, Action
Jaron Morris Destany Mattingly
Second Place Pikeville High School   Pikeville Ind. Why Save our Hemlocks?
Krishna Amnisetty
Second Place Pikeville High School   Pikeville Ind. Adventure Tourism... 
Dalton Stanley
Second Place Greenwood High School  Warren County A Demonstration of Hypercam
Andrew Kenady
Second Place Trigg County High School  Trigg County GPS Historical Marker Project
Brittany Humphries
First Place  Liberty Elementary School  Fayette County Dance, Dance, Dance!!!
Kodi Forish
First Place North Magoffin Elementary School  Magoffin County STOP! BLOCK! & TELL!
Sydney Blanton Jesse Hale
First Place Poage Elementary School  Ashland Ind.  Poage Paparazzi
Austin Adkins Ethan Baer
First Place Henry F Moss Middle School  Warren County  A Grandparent s Guide to Mobile Phones
Alec Minnicks
First Place Lebanon Middle School  Marion County  STLP Take Me Home
Hannah Wilson
First Place Lee County High School  Lee County  Open Source Computer
Ethen Fike
First Place Prestonsburg High School  Floyd County  GPS and GIS Making Maps
Kayla Jarrell
First Place Brandenburg Primary School  Meade County  From Picture to Story
Meg Powers    Colton Nevitt
 
STLP PRODUCTION COMPANY
Producer:
Paul Sturgill, Letcher County Central High School
 
Camera Crew
Cody Aslinger Letcher County Central High School
Kayla Bolling Letcher County Central High School
Reba Longstreath Letcher County Central High School
Tiffany Stallard Letcher County Central High School
Cody Blakeman  Elizabethtown High School
Angela Durkan  Elizabethtown High School
Matt Lind  Paul Laurence Dunbar High School, Fayette County
Jonathan Livers Marion County High School
Katlin Preston  Mullins Elementary School, Pike County
 
STLP SHOWCASE
 
BEST IN STATE
Best in State Elementary School
Western Elementary School  Scott County   Horse By any Other Name
 
Best in State Middle School
Two Rivers Middle School  Covington Independent  Extreme Green Team
 
Best in State High School
Elizabethtown High School  Elizabethtown Independent Panther Productions
 
TOP 10 Runners  Ups
Bowling Middle School  Owen County   Rebel Readers
Brandeis Elementary School  Jefferson County  Race to 500
Julius Marks Elementary School  Fayette County   Faces From Other Places
Mason Intermediate School  Mason County  Cyberbullying
Metcalfe County High School  Metcalfe County  CYBER-O
Northern Middle School  Pulaski County  Northern Radio
Phelps Elementary School  Pike County   Encouraging Little Readers
South Floyd High School  Floyd County  The Common Thread
South Floyd High School  Floyd County  A Link To The Past
Woodstock Elementary School  Pulaski County  Building WES Heritage
 
BEST IN GROUP
Allen County Primary Center   Anderson County  ACPC DREAM Bank
Allen County-Scottsville High School Allen County  Interactive Map
Barren County Middle School   Barren County  Help Desk
Bourbon Central Elementary School Bourbon County  In the Middle of a Good Book
Bowling Middle School  Owen County  Get Involved MBMS!
Bowling Middle School  Owen County  Videos-R-Us
Bowling Middle School  Owen County  Breaking Barriers
Bowling Middle School  Owen County  Tekki Teens Saving Dogs
Bryan Station High School  Fayette County  Hydrogen Fuel Cell
Buckhorn High School  Perry County   Revisiting the Past
Calvary Elementary School  Marion County  Calvary Elementary Going Green
Carr Creek Elementary School   Knott County   Mirror, Mirror
Carroll County High School  Carroll County  Making Music with Garageband
Conner Middle School  Boone County  Tech 4 Teens
Cordia High School   Knott County  Conservation for Our Future
Crittenden County High School  Crittenden County  Innovative Security Technologies
Cumberland County High School  Cumberland County  STLP Quilt Project
East Jessamine Middle School  Jessamine County  Podcast News You Can Use
Eastern High School   Jefferson County  ECRU-EHS Computer Repair Unit
Edmonton Elementary School   Metcalfe County  Green Scene
Gamaliel Elementary School  Monroe County  Enlighten Yourselves
Johnson Elementary School  Pike County   Campaign Digital Citizenship
Georgetown Middle School  Scott County  Scott County Watersheds
Helmwood Heights Elementary School  Elizabethtown Ind.    Cheese Media
Herald Whitaker Middle School   Magoffin County  Vodcasting
Hiseville Elementary School  Barren County  STLP Camp
Jones Middle School   Boone County  The Bank Of Wings
Mapleton Elementary School  Montgomery County  Pat Riotic Needs You
Mullins Elementary School   Pike County  Save Our Stories: Veterans' Video Project
Oakview Elementary School  Ashland Ind.  Oakview Printing Services
Providence Elementary School  Clark County  Sing a Song of Learning
Pulaski Elementary School  Pulaski County  That's My Story
Robert B. Turner Elementary School Anderson County  Speak Up!
Robert D. Johnson Elementary School Ft. Thomas Ind.  Water Our Most Precious Resource
Royal Spring Middle School  Scott County   One Headstone at a Time
Scott County High School  Scott County  Project Based Learning = The Engineering Field
South Christian Elementary School Christian County  VOTE!  VOTE!  VOTE!
South Livingston Elementary School Livingston County  Using Virtual Communicator - Newscast
Stamping Ground Elementary School Scott County  WSGTV Live Newscast
Toliver Elementary School  Danville Ind.  Toliver WebWizards
Trigg County High School  Trigg County  Industry Recruitment
Trigg County High School  Trigg County  Wildcat News