STLP - 2011 State Championship Awards

Published: 6/5/2013 3:24 PM
The sixth annual STLP State Championship at the Lexington Convention Center and Rupp Arena was on May 13, 2011.
 
Students demonstrated real learning in real time with real purpose.
 
P-12 students from across the state showed what they know and can do with technology in over thirty nine different learning categories covering the Arts, STEM, and marketable career skills.
 
The event is where core content mashes up with technology, problem solving and innovation, where empowered students use technology to learn and achieve, and where adults support this 21st Century Learning.
 
Students from across Kentucky were honored at the awards program in Rupp Arena from 6:00-8:30 PM. Teachers and community persons were named in special awards based upon their time, talent and dedication to STLP.

SPECIAL AWARDS
Friends of STLP
Darwin Baggett, Muhlenberg North Middle School
Carrie Duncan, E. P. Ward Elementary School
Steve Dyer, Carr Creek Elementary School
Sgt. Josh Hall, Mullins Elementary School
Steven Harper, Geek Squad
Henry Hunt, Fairview High School
Magoffin County Reenactment Committee, South Magoffin Elementary School
Aaron Snelling, Bedford Elementary School
 
Best School Projects
Ginny Cox, Battletown Elementary School, Until They Come Home
Carol Harrison, Crittenden County Elementary, Focus Groups
Diane Howell, Camargo Elementary School, Matching Game
Crystal Neal, Powell County Middle School, PirateCast Project
 
Beth Henderson 120% Award
Lareina Bierley, Mason County Intermediate School
Jeanne Caudill, Mullins Elementary School
Pauline Davis-Watkins, Maupin Elementary School
Janet Seibert, Noe Middle School
 
STLP Ambassador 2011
Tina Barrett, Madison County
Melinda Dolen, Madison County
Julie Gaskin, Fayette County STLP
Jessica Gilland, WKU
Diana Sterling, Jefferson County
Dr. Kevin Thomas, Bellarmine University
Denise Turpin, Madison County
Jeff Younglove, WKU
 
Platinum District
Lyon County

STLP Champion
Terry Brewer, Campbellsville Independent School
Cynde Elkins, Charles Russell Elementary School
Connie Hale, North Magoffin Elementary School
Debbie Kiser, Julius Marks Elementary School
Chris Lile, Hiseville Elementary School
Shelia Meade, Charles Russell Elementary School
Michael Smith, Perry County
Connie Tackett, Pike County
 
STLP Outstanding Student
Delana Brickey, Salyersville Grade School
Jerimiah Carty, North Magoffin Elementary School
Blaine Collins, Charles Russell Elementary School
Austin Gambrall, Foster Elementary School
Rachel Gootee, Lebanon Middle School
Dalton Howard, Herald Whitaker Middle School
Makenzie Lucas, Charles Russell Elementary School
Corey Moore, Fairview High School
Jonathan Morgan, Carr Creek Elementary School
Erin Walton, Hiseville Elementary School
RJ Wireman, South Magoffin Elementary School

Engineers
Lucas Bragg , Barren County High School, Barren County
Austin Caldwell, Magoffin County High School, Magoffin County
Julia Nikkol Gamble, Eminence High School, Eminence Independent
Russell Howard, West Jessamine High School , Jessamine County
Jamie Leistner, Paul G Blazer High School, Ashland Independent
Gage Ling, Ohio County High School, Ohio County
Tyler Mobarry, Highlands High School, Fort Thomas Independent
Austin Newsome, Prestonsburg High School, Floyd County
Ioan Ozarchevici, East Jessamine High School , Jessamine County
Dillion Patrick, Montgomery County High School, Montgomery County
Ashley Poe, Christian County High School, Christian County
Joshua Rice, Collins High School, Shelby County
Brennen Tucker, Ohio County High School, Ohio County
Alicia Wasson, Powell County High School, Powell County
Derek Williams, Carroll County High School, Carroll County
Cody Wood, Taylor County High School, Taylor County
 
CYBER GAZETTE
EDITORS
Alexa Chestnut, Simon Kenton High School, Kenton County
Michelle Eigenheer, Meade County High School, Meade County
MacKenzie Hammond, Simon Kenton High School, Kenton County  
                             
CYBER REPORTERS
Catherine Akin, Dawson Springs Jr. High School                               
Crystal Alvarez , Mount Sterling Elementary School                            
Zeke Biallas, Emmalena Elementary School                                    
Eli Bradshaw, Woodford County Middle School                              
Eugene Campbell , Emmalena Elementary School                                    
Kelsie Cole, Herald Whitaker Middle School                                 
Adrianna Coomer, L B J Elementary School
Kayla Ennis, Metcalfe County High School                         
Alex Fraley, Mount Sterling Elementary School                             
Mahathi  Gavuji, Brandeis Elementary School                                       
Rachel Gould, George M. Verity Middle School                                 
Ann Kaitlyn Gribbins, Lebanon Middle School          
MaKenna Hatfield, Austin Tracy Elementary School                                 
Carrina Hensley, Charles Russell Elementary School                           
Cassandra Holbrook , Charles Russell Elementary School                           
Teryane Humphrey, Austin Tracy Elementary School
Breanna Lowrance , Livingston Central High School                                 
Allie Mills, Dawson Springs Elementary School                         
Makenzie Neace, L B J Elementary School                                              
Betty  Ngo, Stopher Elementary School                                        
Sara Nunn, Lebanon Middle School                                              
Abby Rhodes , Flaherty Elementary School                                        
Meri Hayden Rushing , Lincoln Elementary School                                         
Jeron  Russell, Shelby County East Middle School                            
Hannah Smith , North Laurel High School                                            
Rachel Vegh, Henry County Middle School                                      
Megan Wagoner, Warren Central High School                                       
Chanse Wettstein, Oakland Elementary School                                       
 
PODCASTERS                                          
Sophie Hughes, Henry County Middle School                                                       
Angelica Malkowski, Julius Marks Elementary School  
Chandler Mathis, Stopher Elementary School                                            
Lilah Weiss, Brandeis Elementary School                                                        
Alayjaih White , Warren Elementary School                                                             
Lacey Young, Drakes Creek Middle School                                            
 
PRODUCTION COMPANY CAMERA CREW
Lance Hagan, Elizabethtown High School                                            
Matthew Hopkins, Letcher County Central High School                           
Courtney Young, Letcher County Central High School                           
Nathan Douglas, Elizabethtown High School  
 
CYBER SHORTS
 Alyssa Farmer, Lebanon Middle School                                     
 Ben Green, Noe Middle School
 Allison Riney, Elizabethtown High School 
 Ryan Pait, Elizabethtown High School                                           
 
CYBER TWEETS             KYSTLPState2011
Sabrina Brown, Warren Central High School
Sarah Calvert , Warren Central High School
Steven Johnson, South Floyd High School
Zac Mooneyhan, Warren Central High School
Viviana Quiroz, Warren Central High School
Megan Wagoner, Warren Central High School
 
KySTE Mary Grace Jaeger Scholarship Awards
Jamie Leistner, Paul Blazer High School, Ashland Independent
Daniel Miller, Grant County High School, Grant County
 
KySTE/Academic Edge Scholarship Awards
Emily Hunt, Pike County Central High School, Pike County
Caroline Snell, Bourbon County High School, Bourbon County
 
GOLD AND SILVER SCHOOLS 2011

Ashland Elementary School, Fayette County, Gold
Bluegrass Middle School, Hardin County, Gold
Central Hardin High School, Hardin County, Gold
Charles H. Kelly Elementary School, Boone County, Gold
Creekside Elementary School, Hardin County, Gold
E. P. Ward Elementary School, Fleming County, Gold
East Hardin Middle School, Hardin County, Silver
Fairview High School, Fairview Independent, Gold 
Gallatin County Elementary School, Gallatin County, Silver
Gallatin County High School, Gallatin County, Silver
Gallatin County Middle School, Gallatin County, Silver
Gallatin County Upper Elementary, Gallatin County, Silver
Heartland  Elementary School, Hardin County, Gold
Howevalley Elementary School, Hardin County, Silver
J. T. Alton Middle School, Hardin County, Gold
John Hardin High School, Hardin County, Gold
Lakewood Elementary School, Hardin County, Silver
Lincoln Trail Elementary School, Hardin County, Silver
McKell Elementary School, Greenup County, Silver
Meadow View Elementary School, Hardin County, Gold
Milton Elementary School, Trimble County, Silver
New Highland Elementary School, Hardin County, Gold
North Hardin High School, Hardin County, Gold
North Middle School, Hardin County, Silver
North Park Pre-K School, Hardin County, Silver
Radcliff Elementary School, Hardin County, Silver
Ramsey Middle School, Jefferson County, Silver
Rineyville Elementary School, Hardin County, Silver
Russell Middle School, Russell Independent, Silver
Russell Primary School, Russell Independent, Gold
South Warren Middle School, Warren County, Gold
Tamarack Elementary School, Daviess County, Silver
Vine Grove Elementary School, Hardin County, Gold
West Hardin Middle School, Hardin County, Silver
Woodland Elementary School, Hardin County, Silver
 
STLP - 2010 State Championship Awards.xlsSTLP - 2010 State Championship Awards.xls

 

First Place
Drakes Creek Middle School
Animation
Wizard of OZ in One Minute
 
 
Second Place
Eastern Elementary School
Animation
Tumble Time Kats
 
 
First Place
Elizabethtown High School
Animation
"Haunted House"
 
 
First Place
Julius Marks Elementary School
Animation
Bullying
 
 
Second Place
Lebanon Middle School
Animation
A Day at the Lake
 
 
Second Place
South Warren High School
Animation
Parallel Parking
 
 
First Place
Bath County Middle School
Animation Cartoon
The No Drug Alien
 
 
First Place
Owingsville Elementary School
Animation Cartoon
Cameron Vincent
 
 
Second Place
Owingsville Elementary School
Animation Cartoon
Landan Swartz
 
 
First Place
Barren County High School
Bench Challenge
Jake Lyons
 
 
Barren County High School
Bench Challenge
Justin Richey
 
 
Flemingsburg Elementary School
Bench Challenge
Zachery Hunt
 
First Place
Flemingsburg Elementary School
Bench Challenge
Cameron Raikes
 
 
George M. Verity Middle School
Bench Challenge
Geoffrey Bennett
 
Second Place
George M. Verity Middle School
Bench Challenge
Rachael Gould
 
 
Liberty Elementary School
Bench Challenge
Dakota List
 
Second Place
Liberty Elementary School
Bench Challenge
Reagan Smith
 
 
Metcalfe County High School
Bench Challenge
Dakota Fields
 
Second Place
Metcalfe County High School
Bench Challenge
Noah Hensley
 
 
Muhlenberg North Middle School
Bench Challenge
Caleb Wester
 
First Place
Muhlenberg North Middle School
Bench Challenge
Chandler Johnson
 
First Place
Alvaton Elementary School
Cinemania
Bluebirds
 
 
Second Place
Barren County High School
Cinemania
BCHS DramaQueens
 
 
Second Place
Estill County Middle School
Cinemania
Patriots
 
 
First Place
Jones Middle School
Cinemania
Cinemaniacs
 
 
Second Place
L B J Elementary School
Cinemania
LBJ Elementary Cinemania Team
 
 
First Place
Warren Central High School
Cinemania
CentralSeniors
 
 
First Place
Bryan Station High School
Designing for Gaming
Defender Game Design
 
 
Frist Place
Charles Russell Elementary School
Designing for Gaming
Body Bugs
 
 
First Place
Herald Whitaker Middle School
Designing for Gaming
Two Steps Forward
 
 
Second Place
Monroe County High School
Designing for Gaming
The Detective
 
 
Second Place
Scott County Middle School
Designing for Gaming
From Bottom to Up
 
 
First Place
James T Alton Middle School
Digital Art - Digital Photo
Kelly Loewen
Water in the Park
 
First Place
North Metcalfe Elementary School
Digital Art - Digital Photo
Brilee Tucker
Glistening Beauty at Historic Sulphur Well
 
Second Place
Paintsville Elementary School
Digital Art - Digital Photo
Andre Faria
Ascension
 
Second Place
Powell County Middle School
Digital Art - Digital Photo
Sarah Fields
Snuggles
 
Second Place
Simon Kenton High School
Digital Art - Digital Photo
Kelly Rosen
Midnight Sunset
 
First Place
Warren Central High School
Digital Art - Digital Photo
Amber Felts
Heart of Love
 
First Place
Ballard High School
Digital Art - Graphic Design
Kyle Campbell
Wisdom Listens
 
Second Place
Highlands Middle School
Digital Art - Graphic Design
Molly Fernandez
Winter
 
First Place
James T Alton Middle School
Digital Art - Graphic Design
Kristen Moreland
this is what it always ends up to be...
 
Second Place
Montgomery County High School
Digital Art - Graphic Design
Dillion Patrick
We’re All Human
 
First Place
Northern Elementary School
Digital Art - Graphic Design
Rylee Griffin
Northern STLP Logo
 
Second Place
Russell Primary School
Digital Art - Graphic Design
Ansley Dotson
Visit the Dentist
 
First Place
Ballard High School
Digital Art - Manipulated Photo
Kyle Campbell
Creation
 
First Place
Dawson Springs Jr. High School
Digital Art - Manipulated Photo
Sarah Patton
Girl & Leaves
 
Second Place
Emmalena Elementary School
Digital Art - Manipulated Photo
A.C. Fair
"Poncho"
 
Second Place
Fleming County High School
Digital Art - Manipulated Photo
Bethany DeAtley
A Fishy Idea
 
First Place
Julius Marks Elementary School
Digital Art - Manipulated Photo
Josh Baker
Lake Glow
 
Second Place
South Warren MIddle School
Digital Art - Manipulated Photo
Emily DeWitt
Self Portrait
 
First Place
 
Digital Art - Original Art
Shelby Baker
Eye Has a Secret
 
Second
Paintsville Elementary School
Digital Art - Original Art
Katie Adams
Rocker Chick
 
First Place
Paintsville High School
Digital Art - Original Art
Angelina Cheng
Strands of Gold
 
Second
Paintsville High School
Digital Art - Original Art
Dalton Black
Tiger
 
First Place
Saffell Street Elementary School
Digital Art - Original Art
Evie Cate
Kays Maggie
 
Second
Tates Creek Middle School
Digital Art - Original Art
Claire Seebold
A Manecer del Dragon
 
First Place
Allen County Primary Center
Digital Citizenship
Ella Burch
Digital Citizenship - Etiquette
 
Second Place
Julius Marks Elementary School
Digital Citizenship
Kendall Hyatt
Cyberbullies
 
Second Place
Lebanon Middle School
Digital Citizenship
Timmy Gillum
Dr. Digital
 
First Place
South Warren MIddle School
Digital Citizenship
Kaylee Searcy
Digital Rights And Responsibilities 2
 
Second Place
Campbell County Middle School
Digital Music - Composed
Will Murphy
Haunted In Madness
 
Second Place
Cartmell Elementary School
Digital Music - Composed
Adam Froman
Adam's Song
 
First Place
Paul G. Blazer High School
Digital Music - Composed
Jacob Yates
Prelude on An Elegy
 
First Place
Plano Elementary School
Digital Music - Composed
Jonah Smith
Battle of the Flying Fingers
 
First Place
Ramsey Middle School
Digital Music - Composed
Dominique Southern
Lady Bug
 
Second Place
South Warren High School
Digital Music - Composed
Drew Hardy
The Black Score
 
First Place
Alvaton Elementary School
Digital Music - Manipulated Sample
Allen Wade
Rhythm of Grins
 
Second Place
Lebanon Middle School
Digital Music - Manipulated Sample
Allie Evans
Awakening
 
First Place
Muhlenberg North Middle School
Digital Music - Manipulated Sample
Lindsay Tucker
Def Echo
 
Second Place
Warren Elementary School
Digital Music - Manipulated Sample
Lantz Williams
Warren Elementary STLP
 
Second Place
Drakes Creek Middle School
Digital Video - Feature
 
Suicide-What You Should Know
 
Second Place
Elizabethtown High School
Digital Video - Feature
 
"Shades"
 
First Place
Hiseville Elementary School
Digital Video - Feature
 
Promoting School-wide Positive Behavior
 
Second Place
Julius Marks Elementary School
Digital Video - Feature
 
Twisty Tongue Twisters
 
First Place
Pikeville High School
Digital Video - Feature
 
Private Eyes
 
First Place
South Warren MIddle School
Digital Video - Feature
 
Technology Song
 
First Place
Barren County Middle School
Digital Video - PSA
 
Trojan Extreme
 
First Place
Bowling Green High School
Digital Video - PSA
 
Digital Video - PSA - Distracted Driving #2
 
Second Place
Bowling Green High School
Digital Video - PSA
 
Digital Video - PSA - Distracted Driving #1
 
First Place
Brandenburg Primary School
Digital Video - PSA
 
Jumping Hearts
 
Second Place
Brandenburg Primary School
Digital Video - PSA
 
Heart Heroes
 
Second Place
Drakes Creek Middle School
Digital Video - PSA
 
What to do - Being Bullied  Online
 
Second Place
Barren County Middle School
Digital Writing - Documentary
 
The Pink Ladies
 
First Place
Drakes Creek Middle School
Digital Writing - Documentary
 
The Feral Cat Lady
 
Second Place
Elizabethtown High School
Digital Writing - Documentary
 
"Kind of Cool for an Old Woman"
 
First Place
Pike County Central High School
Digital Writing - Documentary
 
Pikeville Cut Through Project
 
First Place
Russell Primary School
Digital Writing - Documentary
 
Who's Who at Russell Primary?  
 
Second Place
Westridge Elementary School
Digital Writing - Documentary
 
George Washington Documentary
 
Second Place
Calvary Elementary School
Digital Writing - Storytelling
Mya Emmons
Mya Emmons Bamboolicious
 
Second Place
Elkhorn City Elementary School
Digital Writing - Storytelling
Hayden Ward
Gift of Life by Hayden Ward
 
First Place
Fairview High School
Digital Writing - Storytelling
Shannon Stanley
My Art
 
First Place
Lebanon Middle School
Digital Writing - Storytelling
Faith Bright
Living in the Shadows
 
First Place
Mullins Elementary School
Digital Writing - Storytelling
Carter Lockhart
The Heartbreaking Flood
 
Second Place
Campbell County Middle School
Digital Writing - Technical Writing
Brandon Hart
Email On The Go!
 
Second Place
Dixie Elementary Magnet School
Digital Writing - Technical Writing
Zach Jordan
How to use an iPod Touch
 
Second Place
Gallatin County High School
Digital Writing - Technical Writing
Chris Blackburn
Shading Self Made 2D Objects
 
First Place
Lebanon Middle School
Digital Writing - Technical Writing
Luc Buckman
Using Document Cameras in the Classroom
 
First Place
Madison Southern High School
Digital Writing - Technical Writing
Lauren Dolen
SkyDrive Basics
 
First Place
Warren Elementary School
Digital Writing - Technical Writing
Keeli Sims
How to Make a Website Using iWeb
 
Second Place
Barren County High School
Enterasys Networking
Jake Lyons
 
Second Place
George M. Verity Middle School
Enterasys Networking
Stevee Bradley
 
First Place
Nelson County High School
Enterasys Networking
Chandler Young
 
First Place
Simons Middle School
Enterasys Networking
Katie Pfeffer
 
Second Place
Collins Lane Elementary School
Georgetown College Robot Use
Bradley Hughes
 
First Place
Grant County High School
Georgetown College Robot Use
Mason Givens 
 
First Place
Highland Elementary School
Georgetown College Robot Use
Mason Reid
 
Second Place
Lebanon Middle School
Georgetown College Robot Use
Kate Cobb
 
First Place
Simons Middle School
Georgetown College Robot Use
Spencer Conway
 
Second Place
South Warren High School
Georgetown College Robot Use
Tristan
Sago
 
First Place
Lebanon Middle School
Geospatial Literacy
LMS Crew
 
 
Second Place
Barren County High School
Help Desk Service
BCHS WildCards
 
 
Second Place
Barren County Middle School
Help Desk Service
BCMS Help Desk
 
 
First Place
Christian County High School
Help Desk Service
Christian County Technology Help Desk
 
 
First Place
Stuart Pepper Middle School
Help Desk Service
SPMS
 
 
First Place
Fleming County High School
HERITAGE COUNCIL: Historic Building
 
 
 
Second Place
Fairview High School
HERITAGE COUNCIL: Hunt
 
 
 
Second Place
Lebanon Middle School
HERITAGE COUNCIL: Product
 
 
 
First Place
Drakes Creek Middle School
HERITAGE COUNCIL: Story
 
 
 
First Place
L B J Elementary School
HERITAGE COUNCIL: Story
 
 
 
Second Place
Mount Sterling Elementary School
HERITAGE COUNCIL: Story
 
 
 
Second Place
North Laurel High School
Ky Army National Guard
Tyler Hodges
 
First Place
Warren Central High School
Ky Army National Guard
Ryan Bell
 
Second Place
Lebanon Middle School
Microsoft Live@EDU
John Patrick Caldwell
 
First Place
Mt. Sterling Elementary
Microsoft Live@EDU
Callie Arnold
 
Second Place
Mt. Sterling Elementary
Microsoft Live@EDU
Billie Slone
 
First Place
Woodland Middle School
Microsoft Live@EDU
Matthew Tarka
 
First Place
Barren County High School
Minds On
Evan Payne
 
First Place
Barren County High School
Minds On
Camerone Lile
 
First Place
David T. Wilson Elementary School
Minds On
Emily Parker
 
First Place
David T. Wilson Elementary School
Minds On
Meg Powers
 
First Place
Hebron Middle School
Minds On
Ben Harlan
 
First Place
Hebron Middle School
Minds On
Brandi Tungett
 
Second Place
Liberty Elementary School
Minds On
Dakota
List
 
Second Place
Liberty Elementary School
Minds On
Reagan Smith
 
Second Place
Metcalfe County High School
Minds On
Billie Jo Wheeler
 
Second Place
Metcalfe County High School
Minds On
Kristin Compton
 
Second Place
Stuart Pepper Middle School
Minds On
Sarabeth Cox
 
Second Place
Stuart Pepper Middle School
Minds On
Josie Banks
 
Second Place
Drakes Creek Middle School
Open Topic:Cyber Defense
Saadia
Akhtar
 
First Place
Lebanon Middle School
Open Topic:Cyber Defense
China Grundy
 
Second Place
Madison Southern High School
Open Topic:Cyber Defense
Alex Kersey
 
First Place
Montgomery County High School
Open Topic:Cyber Defense
Lucas Hart
 
Second Place
Drakes Creek Middle School
Presenter
Morgan Young
 
Second Place
Drakes Creek Middle School
Presenter
Emily Scott
 
Second Place
Fairview High School
Presenter
Corey Moore
 
Second Place
Gamaliel Elementary School
Presenter
Lauren McHenry
 
Second Place
Jones Middle School
Presenter
TC Taylor
 
Second Place
Jones Middle School
Presenter
Ireland Hill
 
First Place
Mount Sterling Elementary School
Presenter
Boone Hart
 
First Place
Mt. Sterling Elementary School
Presenter
Matalyn Webb
 
First Place
Woodford County High School
Presenter
Christopher Kuehl
 
First Place
Woodford County High School
Presenter
Caleb Dotson
 
First Place
Woodland Middle School
Presenter
Matthew Tarka
 
First Place
Georgetown Middle School
Proven Learning Quick Tech Recall
Beau Revlett
 
Second Place
Lebanon Middle School
Proven Learning Quick Tech Recall
D.J.  Price
 
First Place
Liberty Elementary
Proven Learning Quick Tech Recall
Reagan Smith
 
Second Place
Liberty Elementary School
Proven Learning Quick Tech Recall
Dakota List
 
First Place
Paul Laurence Dunbar High School
Proven Learning Quick Tech Recall
Xing Ma
 
Second Place
South Warren High School
Proven Learning Quick Tech Recall
Ethan Gill
 
First Place
Briarwood Elementary School
Racing to the Future
Jared Williams
 
Second Place
Fairview High School
Racing to the Future
James Price
 
First Place
Henry County High School
Racing to the Future
Dallas Palmer
 
Second Place
Henry County Middle School
Racing to the Future
Dustin Hawkins
 
Second Place
Russell Primary School
Racing to the Future
Clark Looney
 
First Place
Winburn Middle School
Racing to the Future
Sergio Quezada
 
First Place
Boone County High School
RCX
PacMan
 
 
SecondPlace
Boone County High School
RCX
Murphy's Law
 
 
SecondPlace
Lexington Traditional Middle School
RCX
LTMS Blackcats
 
 
First Place
Northern Elementary School
RCX
Northern Knights
 
 
First Place
South Oldam Middle School
RCX
Rohama
 
 
SecondPlace
St. Peter & Paul School
RCX
SPP Lego Warriors
 
 
Second Place
Cartmell Elementary School
School Newscast Service
Cartmell Morning Newscast
 
 
Second Place
Drakes Creek Middle School
School Newscast Service
Drakes Creek STLP
 
 
Second Place
Fairview High School
School Newscast Service
Eagle One News
 
 
First Place
Lebanon Middle School
School Newscast Service
LMS WLMS Sample
 
 
First Place
South Warren High School
School Newscast Service
Channel 800 Spartan News
 
 
First Place
William H. Natcher Elementary School
School Newscast Service
STLP 2011: William H. Natcher Elementary; Morning News
 
 
First Place
Allen County Intermediate Center
School Website Service
Allen County Intermediate Center STLP Website
 
 
First Place
E P Ward Elementary School
School Website Service
E. P. Ward Elementary STLP Website
 
 
Second Place
Lone Oak Middle School
School Website Service
Lone Oak Middle School Flash
 
 
First Place
Madison Southern High School
School Website Service
Technology Tips and Tidbits
 
 
Second Place
Metcalfe County High School
School Website Service
Metcalfe County Veterans
 
 
Second Place
Northern Elementary School
School Website Service
Northern Elementary STLP Website
 
 
First Place
Cumberland County High School
Scripting for Windows
Caleb
Burns
 
Best in Region
Allen County Primary Center
Showcase Project
The DREAM Team - Rules are Cool!
 
 
Top 10
Alvaton Elementary School
Showcase Project
Alvaton App Squad
 
 
Best in Region
Ballard Memorial High School
Showcase Project
Bomber Lip Dubs
 
 
Best in Region
Bourbon County High School
Showcase Project
Exponential Podcasting
 
 
Best in Region
Brandeis Elementary School
Showcase Project
The Power of Podcasting Across the Curriculum
 
 
Best in Region
Brandeis Elementary School
Showcase Project
Read Me In 3D
 
 
Best in Region
Brandenburg Primary School
Showcase Project
Operation Gratitude
 
 
Best in Region
Briarwood Elementary School
Showcase Project
Soaring through Briarwood
 
 
Best in State
Bryan Station High School
Showcase Project
MultiLanguage Office
 
 
Best in Region
Buckhorn School
Showcase Project
The SKY's the Limit
 
 
Best in Region
Carroll County Middle School
Showcase Project
Electronic Field Trip to General Butler State Park
 
 
Best in Region
Caverna Elementary School
Showcase Project
Recipe for Good Reading
 
 
Best in Region
Christian County Middle School
Showcase Project
Community Garden
 
 
Best in Region
Clays Mill Elementary School
Showcase Project
Movin’ and Grovin’ at
Clays Mill
 
 
Best in Region
Collins Lane Elementary School
Showcase Project
Take on Exercise
 
 
Best in Region
Crittenden County Middle School
Showcase Project
The CCMS Electric Company
 
 
Best in Region
Deer Park Elementary School
Showcase Project
Cafeteria Rules
 
 
Best in Region
Dennis C Wooton Elementary School
Showcase Project
Fun Friday Games
 
 
Best in Region
Drakes Creek Middle School
Showcase Project
R.A.C.E. (Race and Conserve Energy) Team
 
 
Best in Region
Elizabethtown High School
Showcase Project
Panther Productions
 
 
Best in Region
Fairview High School
Showcase Project
Dataseam and the Brown Cancer Center: Our Partners for Life
 
 
Best in Region
Fairview High School
Showcase Project
The Greater Ashland Beacon: A Partnership
 
 
Best in Region
Flaherty Primary School
Showcase Project
21st Century Tools In the Classroom
 
 
Best in Region
Foster Traditional Academy
Showcase Project
Techies in Training
 
 
Best in Region
Glasgow Middle School
Showcase Project
A & H Jewelry
 
 
Best in Region
Grant County High School
Showcase Project
Operation Take Charge
 
 
Top 10
Hager Elementary School
Showcase Project
21st Century Family Fitness
 
 
Best in Region
Henry County Middle School
Showcase Project
Window Live Tools- What are they?
 
 
Best in Region
Hopkinsville Middle School
Showcase Project
HMS PAWS Zone- Welcome to Our School
 
 
Best in Region
James E Bazzell Middle School
Showcase Project
Impossible to Animate?  Don't Think So!
 
 
Best in Region
John Hardin High School
Showcase Project
Learning Outside the Walls
 
 
Best in Region
Julius Marks Elementary School
Showcase Project
Media Mania
 
 
Best in Region
Magoffin County High School
Showcase Project
Helping Foreign Exchange Students Make the Transition
 
 
Best in Region
Mason County High School
Showcase Project
MCTV News
 
 
Best in Region
Maurice Bowling Middle School
Showcase Project
Don't Just Witness~ Improve your Fitness
 
 
Top 10
Maurice Bowling Middle School
Showcase Project
One Dream, One Hope, One Fight
 
 
Top 10
Maurice Bowling Middle School
Showcase Project
Go Green To Save Green
 
 
Best in Region
Maxwell Elementary School
Showcase Project
Que Pasa en Maxwell?
 
 
Best in Region
Metcalfe County High School
Showcase Project
Metcalfe County Veterans
 
 
Best in Region
Millard School
Showcase Project
Don't Horse Around...Giddy on Up and Recycle
 
 
Best in State
Millbrooke Elementary School
Showcase Project
Energy
 
 
Best in Region
Monroe County Middle School
Showcase Project
Germbusters
 
 
Best in Region
Monroe County Middle School
Showcase Project
Live with MSB
 
 
Best in Region
North Jackson Elementary School
Showcase Project
Project Ecosystem
 
 
Best in Region
North Jackson Elementary School
Showcase Project
Spectacular Spelling Sentences
 
 
Best in Region
Northern Elementary School
Showcase Project
Maroon Mart School Store
 
 
Best in Region
Northern Middle School
Showcase Project
A Taste of Northern
 
 
Best in Region
Oakview Elementary School
Showcase Project
Oakview Printing Services
 
 
Top 10
Oakview Elementary School
Showcase Project
Tailgate with the Tomcat
 
 
Best in Region
Owsley County High School
Showcase Project
WOWL
 
 
Best in Region
Page School Center
Showcase Project
Page Reads
 
 
Best in Region
Pembroke Elementary School
Showcase Project
Cook'n with STLP
 
 
Best in Region
Powell County High School
Showcase Project
The Pirates Cove
 
 
Best in Region
Powell County Middle School
Showcase Project
PirateCasting
 
 
Best in Region
Pulaski Elementary School
Showcase Project
Hey, That's Not Nice!
 
 
Best in Region
Red Cross Elementary School
Showcase Project
Playing It Safe
 
 
Top 10
South Floyd High School
Showcase Project
High Energy iHigh
 
 
Top 10
South Warren MIddle School
Showcase Project
SWMS Media Show
 
 
Best in Region
Todd County Central High School
Showcase Project
Rebels Speak
 
 
Best in State
Todd County Middle School
Showcase Project
Digital Citizenship Education
 
 
Best in Region
Tompkinsville Elementary School
Showcase Project
Getting Fit
 
 
First Place
Charles Russell Elementary School
ThinkQuest
CyberBullying Stoppers Kids (CBSK)
 
 
First Place
Charles Russell Elementary School
ThinkQuest
Obesity Weight Awareness Project (OWAP)
 
 
Second Place
Owingsville Elementary School
ThinkQuest
Owingsville STLP
 
 
First Place
Pikeville Jr. High School
ThinkQuest
Coal 101
 
 
First Place
Woodford County High School
ThinkQuest
Non-profit Organization Browser
 
 
Second Place
Carroll County Middle School
Tools for Learning
Michaela Roberts
 
Second Place
Cartmell Elementary School
Tools for Learning
Abigail Aulbach
 
Second Place
Fairview High School
Tools for Learning
Corey Moore
 
First Place
Lebanon Middle School
Tools for Learning
Taylor Nolan
 
First Place
Northern Elementary School
Tools for Learning
Julian McIntyre
 
First Place
Woodford County High School
Tools for Learning
Emily Lawson
 
First Place
Briarwood Elementary School
UK Programming
Gresham Veazey
 
Second Place
Campbell County Middle School
UK Programming
Will Murphy
 
First Place
George M. Verity Middle School
UK Programming
Nathan Lively
 
Second Place
Metcalfe County High School
UK Programming
Kris Wimer
 
First Place
Warren Central High School
UK Programming
Justin Poe
 
First Place
Brandeis Elementary School
UL ULeap Podcast Service
Power of Podcasting Across the Curriculum
 
 
Second Place
Cochrane Elementary School
UL ULeap Podcast Service
Cochrane Pop: Women in the American Revolution (Feb. 18)
 
 
Second Place
Drakes Creek Middle School
UL ULeap Podcast Service
Drakes Creek STLP
 
 
First Place
Lebanon Middle School
UL ULeap Podcast Service
LMS Podcast
 
 
First Place
Belfry Middle School
Video Conferencing Use
Caroline Hatfield
 
First Place
Belfry Middle School
Video Conferencing Use
Jordan Meddings
 
Second Place
Briarwood Elementary School
Video Conferencing Use
Samatha Springs
 
Second Place
Briarwood Elementary School
Video Conferencing Use
Madison Priddy
 
First Place
Buckhorn School
Video Conferencing Use
Lindsey Yates
 
First Place
Buckhorn School
Video Conferencing Use
Timothy Baker
 
First Place
Cartmell Elementary School
Video Conferencing Use
Savannah Hubbuch
 
First Place
Cartmell Elementary School
Video Conferencing Use
Keragan Egarton
 
Second Place
Lebanon Middle School
Video Conferencing Use
Timmy Gillum
 
Second Place
Pulaski County High School
Video Conferencing Use
Steven Thompson
 
Second Place
Pulaski County High School
Video Conferencing Use
Tabbi Gould
 
First Place
Bullitt Central High School
WebSite Design
Anthony Preston
 
Second Place
Fairview High School
WebSite Design
Davis Hoffman
 
First Place
Flaherty Elementary School
WebSite Design
Ceanna Johnson
 
First Place
Mullins Elementary School
WebSite Design
Amanda Arts
 
Second Place
Warren Elementary School
WebSite Design
Keeli Sims
 
Second Place
Winburn Middle School
WebSite Design
Stephen Perry