STLP - State Championship Awards 2006-2008

Published: 6/5/2013 3:26 PM
Students from across Kentucky were represented at the STLP State Championships 2006-2008. Students competed and demonstrated technology skills in many categories.
 
Students were honored for projects, products and competition areas at the awards ceremony in Lexington at Rupp Arena and the Lexington Convention Center.

2008 STATE CHAMPIONSHIP WINNERS
Rupp Arena May 7, 2008
 
Ambassadors
Linda Beal, Taylor County
Marilyn Crow, Retired Allen County
Greg Drake, Fayette County
Vickie Fields, Kenton County
Debbie Goldy, Montgomery County
Kay Harrison, Christian County
Beth Henderson, Christian County
Patty Johnson, Pike County
Benny Lile, Barren County
Valerie Stokes, Barren County
Rhody Streeter, OET
Angie White, Shelby County
Nina Whitney, Lyon County
 
Animation
Barren County Middle School  Barren County
Get Involved At Your School   First 
Lebanon Middle School  Marion County
The Life Cycle of a Frog   Second
Metcalfe County High School  Metcalfe County
Cyber-O    First
Paul Blazer High School  Ashland Independent
Saddle Up - The World Is Coming Second
Robert D. Johnson Elementary School  Ft. Thomas Independent
Life Cycle of a Plant   First 
Newton's Laws of Motion  Second
 
Badge Design Winner
Summer Shade Elementary  Metcalfe County
 
Bench Challenge
Barren County Middle School   Barren County
Samantha Hammer   First
Nick Jackson   First
Campbell County Middle School  Campbell County
William Carson   Second
Brennan Martin   Second
David T. Wilson Elementary School Meade County
Adam Fogle   Second
Ethan Wright   Second
Flaherty Elementary School  Meade County
Madeline Tabor   First
Elrad Malunay   First
Holmes High School   Covington Independent
Joel Johnson   Second
Tristan Silberman   Second
Washington County High School  Washington County
Aaron Smith    First
Matthew Smith    First
 
Cinemania
Bourbon County High School   Bourbon County   First
Elizabethtown High School  Elizabethtown Ind.  Second
Content Web Page
Alvaton Elementary School  Warren County
Ashley Kirton   Second
Barren County Middle School  Barren County
Megan Garrison, Sarah Gray,
Morgan Atwell, Samantha Hammer
Katie Johnson, Danielle Polson  First
Danville High School   Danville Independent
Joseph Mann   First
Foley Middle School   Madison County
Jesse Melhuish   Second
LBJ Elementary School  Breathitt County
Zack Fugate   First 
Metcalfe County High School  Metcalfe County
Haley Hicks   Second
 
Cyber Gazette Editors 2008
P. L. Dunbar High School  John Tender
Allen County-Scottsville High School Zakk Gammon
Western Hills High School  Catelynn Kenner
Trigg County High School  Jennifer Jones
 
Cyber Gazette Cyber-Reporter 2008
Austin Tracy Elementary School   Barren County
Jessa Poynter  
Rebekka Warren 
Barren County Middle School  Barren County
Collin Spaks      
Charles Russell Elementary School  Ashland Independent
Charity Collins 
Cameron Garner      
David T. Wilson Elementary School Meade County
Annie DeVries      
Heritage Elementary School  Shelby County
Abbey Gowin     
Hiseville Elementary School  Barren County
Stacie Tolliver 
Jones Middle School    Boone County
Sara Sutton     
LBJ Elementary School  Breathitt County
Joseph Erp
Zach Fugate
Letcher County Central High School Letcher County
Haley Gibson 
Maupin Elementary School  Jefferson County
Cassondra Perkins 
Leah Kelly 
Metcalfe County High School  Metcalfe County
Celissa Compton      
Millbrooke Elementary School  Christian County
Caroline Pinson    
Morgan County Middle School  Morgan County
Marissa Morgan  
Muldraugh Elementary School  Meade County
Trese McCormick      
Stonestreet Elementary School  Jefferson County
Emily Morrison
Nathan Foster     
Stopher Elementary School  Jefferson County
Vanessa Gregorchik 
Krista Miller       
Stuart Pepper Middle School  Meade County
Hannah Moore
Temple Hill Elementary School   Barren County
Brooke Simmons 
Brittany Shirley   
Wright Elementary School  Shelby County
Jimmy Welman
 
Cyber Gazette Podcasters 2008
Austin Tracy Elementary School  Barren County
Chase Sewart  
Michaela Beam
Jones Middle School   Boone County
Darby Lankheit 
Rebecca Bodenbender
Stopher Elementary School  Jefferson County
Ethan Harris
Temple Hill Elementary School  Barren County
Maggie Casteel

Digital Graphic Design Art
Bowling Green High School  Bowling Green Independent
Fortress Promotional   Dustin Johnson  First   
South Floyd High School  Floyd County  
Memories    Bailey Hamilton  Second
Stuart Pepper Middle School  Meade County
Ripples of Color   Jeff McCord  Second
Our Time    Megan Hayes  First
Waco Elementary School  Madison County
STLP Reaching Beyond Technology Gary Wooton  First
STLP We Capture Technology  Hunter Pavey  Second
Digital Original Art
Alvaton Elementary School  Warren County
Christmas Train   Jacob Jones  Second
Barren County Middle School  Barren County
Internet Safety   Danielle Polson  Second
Butler County Middle School  Butler County
Japanese Landscape   Taylor Starks  First
Camargo Elementary School  Montgomery County
Blurred Pup   Phillip Chambers  First
Greenwood High School  Warren County
Down the Rabbit Hole  Alex O'Keefe  First  
Holmes JR SR High School   Covington Independent
The Dark Side   Garrett Wallace                 Second
John G. Carlisle Elementary School Covington Independent
Jungle     Sivannah Penick  First
Warren Elementary School  Warren County
The Parrot    Eldar Gorak  Second
 
Digital Manipulated Photo
Butler County Middle School  Butler County
Better Days   Chelsea Duke, Shannen Mosley First
Clark-Moores Middle School  Madison County  
Come Play With Me   Franklin McClure  Second
Cox's Creek Elementary School  Nelson County
Reflections   Evelyn Tichenor  First 
Henry County High School  Henry County
High School   Zahary Stamper  Second 
Heritage Elementary School  Shelby County
Trumpet Time   America Silva  Second  
Knott County Central High School Knott County
Where The Wild Things Are  Natasha Raichel  First
 
Digital Photo
Butler County Middle School  Butler County
Creek House   Bryar Bates  Second  
Eastside Elementary School   Harrison County
The Six Bottles   Isaac Dailey  Second 
Harrison County Middle School  Harrison County
Clyde    Hailey Jones  First 
Monticello High School  Monticello Independent
Sphere of Existence   Tasia York   Second 
Sixth District Elementary School  Covington Independent
Colors of Success   Rashed Ameen  First
Warren Central High School  Warren County
View from a Rearview Mirror  Wes Johnson  First
 
Digital Composed Music
Alvaton Elementary School  Warren County
Elizabeth's Song   Elizabeth Moss  Second
Tuesday Morning    Cassie Pennington  First
Lebanon Middle School  Marion County
La La Lu    Lacey King  First
Madison Middle School  Madison County
African Dance   Roman May  Second
Magoffin County High School  Magoffin County
STLP Overture   Chase Lewis  First   
Paul Blazer High School  Ashland Independent
Modern Brass   Jacob Yates  Second
 
Manipulated Music
Alvaton Elementary School  Warren County
Opus 2    Lauren Bird  First
Harrison County High School  Harrison County
A New Twist on the Cannon  Allison Perkins  Second   
Jones Middle School   Boone County
Speedway    Aaron Johnson  First
Funky Town   Aaron Johnson  Second
Middle Fork Elementary School  Magoffin County
Crazy Creation   Christopher Ousley  Second
Monticello High School  Monticello Independent
Remembering Rain   Harrison Broadhurst  First
 
Digital Documentary
Battletown Elementary School  Meade County
Pollution    Emma Bell  Second   
Clark Middle School   Clark County
The Nuremberg Trials   Avicia Rodgers
Kelsey Lootens  Second   
Elizabethtown High School  Elizabethtown Independent
Food Bank    Laura Pait
Jacqui Powell  First
Living Without Them   Lynsie Dickerson
Sarah Simpson  Second
Lebanon Middle School  Marion County
Amanda     Amanda Atwood  First 
North Warren Elementary School  Warren County
Our Town       First
 
Digital Narrative Fiction
Barren County Middle School  Barren County
Conversation Gone Wrong  Shelby Briggs, Sydney Wininger
    Eric Skipworth, Andrew King First
BCMS School Survival Guide  Shelby Briggs, Sydney Wininger
    Eric Skipworth  Second
Julius Marks Elementary School  Fayette County
"Things Not Seen" Scenes  Laura Asher  First
Lyon County High School  Lyon County
Underage Drinking      First   
Paintsville High School  Paintsville Independent
My Fairy Vanhoose   J.D. Vanhoose  Second 
Sixth District Elementary School  Covington Independent
Through Our Eyes   Sixth District STLP  Second  
 
Digital School News Feature
Flemingburg Elementary School  Fleming County
WKMP19    Maggie Pollitt  Second 
Foley Middle School   Madison County
Frog Massacre in the Classroom M Jay Parsons   First   
Lee County Middle School  Lee County
The Copyright Cop and the Fair Use Fairy    Second   
Montgomery Co. High School  Montgomery County 
Ghost P'wned    Tesla Gibson  First
Monticello High School  Monticello Independent
Saucy Sledge Show   Briana Allen, Tyler Duncan,
    Trevor McFarland, Lindsey Smith
    Emily Stringer  Second
Paintsville Elementary School  Paintsville Independent
Safe Surfin'   Layla Wefenstette  First
 
Digital PSA
Barren County Middle School  Barren County
Stand Together Against Bullying  Shelby Briggs, Sydney Wininger,
    Eric Skipworth, Lucas Pennington First
In the Year 2028 . . .   Maria Metzger, Lucas Pennington           Second
Elizabethtown High School  Elizabethtown Independent
Bullying PSA   Craig Schmidt  First
Paintsville Elementary School  Paintsville Independent
On the Spot   Jessica Hall  Second 
Robert D. Johnson Elementary School Fort Thomas Independent
Stand Up for Yourself   Johnson STLP  First   
Trigg County High School  Trigg County
    Back 2 Back  Second
 
Digital Technical Writing
Campbell County Middle School  Campbell County
Google News--Stay Informed!  William Carson  Second
Cox's Creek Elementary School  Nelson County
How to for Microsoft Word  Kenadi Durbin  Second   
Foley Middle School   Madison County
Creating Interactive Games  Lauren Dolen  First
Holmes High School   Covington Independent
Turning Point Made Simple  Joshua Friling  First   
Montgomery County High School Montgomery County
How to Write a Professional Email Sarah McClanahan  Second
Prater Borders Elementary School Magoffin County
It is a Snap iPhoto   Tambriell Caudill  First

Digital School Publication
Barren County Middle School  Barren County
The Spark    Collin Sparks  First   
Jones Middle School   Boone County
Newsletter - What's Happening?  Sara Sutton  Second 
Metcalfe County High School  Metcalfe County
Cyber-O Brochure   Haley Hicks  First   
Ninth District Elementary School  Covington Independent
Ninth District Elementary School  Carlee Otter  Second
Pulaski Elementary School  Pulaski County
The Way to Be   Taylor Tranthem  First   
Taylor County High School  Taylor County
Cardinal Financial Center  Trevor McWhorter  Second
 
Digital Storytelling
Lee County High School  Lee County
Memories    Kim Stamper  Second
My Back Yard   Robert Baumgartner  First
Madison Middle School  Madison County
Invasion    Jordan Van Dyke  Second  
Maurice Bowling Middle School Owen County
The Best Dog Ever   Nash Crowley  First
New Castle Elementary School Henry County
My Favorite Older Brother  Brennen Peniston  First
Simpsonville Elementary School Shelby County
All You Need Is a Friend  Lindsay Smith  Second
 
District Award
Ashland Independent    Platinum 2008
Madison County   Titanium 2008
Newport Independent   Platinum 2008
 
Engineers
Doug Smith, Prosys Mentor
DJ Anderson, Shelby County High School
William Collins, Letcher County High School
Michael Crawford, Carroll County High School
Jacob Egan, Fleming County High School
Joseph Hamilton, Rowan County Senior High School
Collin Johnson, Shelby County High School Lead
Adam Knecht, Shelby County High School
Jamie Leistner, Paul Blazer High School
Kyle Loy, Adair County High School
Patrick Shirley, Metcalfe County High School
Dustin Robinson, Nicholas County High School
Zack Rodriquez, East Jessamine County High School
Cynthia Smith, Meade County High School
Justin Taylor, Greenwood High School, Warren County
Loren Wootten, Hopkinsville High School, Christian County
 
Friends of STLP
Barren County Middle School
Chris Eaton   The Barren County Sheriff's Department
Butler County Middle School
Kathie Embry Save-A-Lot
Crittenden County Elementary School
Allison Evans   The Crittenden Press
Crittenden County Elementary School
Mr. Magee  Murray State University
Madison Southern High School
Mrs. Cheryl Powell
Charles Russell Elementary 
   Foundation for Tri-State Community, Inc.
Lebanon Middle School
    Marion County Animal Shelter
 
Gaming by Dell and Microsoft
Eastern High School   Jefferson County
Eric Carlson   Second
Eric McDowell   First
Henry County Middle School  Henry County
Garrett Black   Second 
Payneville Elementary School  Meade County
Jamie Thomas   Second
St. Charles Middle School  Marion County
Michael Thomas   First
Wright Elementary School  Shelby County
Taylor Crawford   First
 
Help Desk Service
Adair County High School  Adair County
Adair County Schools Help Desk  Second 
Meyzeek Middle School  Jefferson County
Tyler Smith, Michael Moorin  First
Shelby County High School  Shelby County 
SCHS Helpdesk   First
 
Interactive Video
Southside Elementary School  Pike County
Collaborating Cultures
Eashwar Soma   First
Flaherty Elementary School  Meade County
A Whole New Meaning for Homework
Mikey Mathias   Second
Jacob Whelan   Second
 
Jefferson County STLP Staci Bufkin Award  
Malissia Bell, Brandeis Elementary School
Jefferson County STLP Jim Dillman Award
David Dallman, duPont Manual High School
 
Kentucky Virtual Library PSA Contest
Alvaton Elementary School   Warren County  Third
Brandenburg Primary School   Meade County  First
Jones Middle School    Boone County  First
Paintsville Elementary School   Paintsville Independent Second
 
Minds On
Flaherty Elementary School   Meade County
Continent Conquest
Ryan Ford    First
Jonathon Guenthner   First
Henry County Middle School   Henry County
Are You Smarter than a Wildcat?
Jordan Lewellen   Second
Jason Banta   Second
Meyzeek Middle School   Jefferson County
Operation Successful
Asish Cunnapurha   First
Elizabeth Lee   First
Montgomery County High School  Montgomery County
Learning to Read
Heather Markland   Second 
Sarah  McClanahan  Second
Walton-Verona High School   Walton Verona Independent
Chemical Conquest
Jordan Tolline   First
James Vest   First
 
Networking
Nelson County High School  Nelson County 
Tony Miles   First
Shelby County High School  Shelby County
DJ Anderson   Second
 
Outstanding STLP Students
Charles Russell Elementary School
Emma Davis
Savannah Blevins
 
Podcaster Panel
Dixie Heights High School  Kenton County
What's Up at Dixie?
Luke Mace, Jonathan Bowery  First
Hillard Collins Elementary School Boone County
Collins Cometcast:  Welcome to CES
Trevor Works, TC Teylor  Second
Jones Middle School   Boone County
Acing that Interview   Second
Making a Difference Second  First
Monticello High School  Monticello Independent 
MHSN
Trevor McFarland, Emily Stringer,
Tylor Duncan, Logan Wallen,
Luke Burton    Second
Simpsonville Elementary School  Shelby County
Bobcast:  Test Preparation  First
 
Presenters     Winners awarded by room
Bevins Elementary School  Pike County  First
Brandenburg Primary School  Meade County  Second
Drakes Creek Middle School  Warren County  First
Ekron Elementary School  Meade County  First
Fayette High School Collaborative Fayette County  First
Foley Middle School   Madison County  First
Henry Moss Middle School  Warren County  Second
Meade County High School  Meade County  Second
Millard Hensley Elementary School Magoffin County  First
Monroe County Middle School  Monroe County  First
Ockerman Middle School  Boone County  Second
Paul Laurence Dunbar High School Fayette County  First
Phelps Elementary School  Pike County  Second
Powell County Middle School  Powell County  First
Runyon Elementary School  Pike County  First
Shelby County High School  Shelby County  Second
South Christian Elementary School Christian County  Second
South Floyd High School  Floyd County  Second
West Marion Elementary School  Marion County  Second
 
Production Company for STLP Awards
Paul Sturgill, Letcher County High School, Producer
Letcher County Central High School
Elizabethtown High School
Newport High School
Marion County High School
Boyle County High School
Dunbar High School, Fayette County
Calloway County High School
Meece Middle School
College View Middle School
Mullins Elementary School
 
Programming by UK
Campbell County High School  Campbell County
Derek  Fox   Second
Joe Alexander   Second
Henry Clay High School  Fayette County
Shaden Smith   First
Ben Sherman   First
Meece Middle School   Somerset Independent
Michael Crowhurst   Second
Metcalfe County Middle School  Metcalfe County
Chandler Staggs   First
 
Reel School PSA Bulling Theme
Barren County Middle School  Barren County  Third
Bristow Elementary School  Warren County  Third
Drakes Middle School   Warren County  First
East Jessamine Middle School  Jessamine County  Second
Elizabethtown High School  Elizabethtown Ind.  Third
Graves County High School  Graves County  First
Graves County High School  Graves County  Second
Middle Fork Elementary School  Magoffin County  Second
Robert D. Johnson Elementary School Ft. Thomas Ind.  First
 
Robotics     
Grant County High School  Grant County
Derrike Marksberry   First
Jayson Smith   First
Hebron Middle School  Bullitt County
Connor Wooley   Second
Robinson Tyler    Second
Heritage Elementary School  Shelby County
Hannah Knecht   First
Andrew Clark   First
John G. Carlisle Elementary School Covington Independent
Michael Campbell    Second
Douglas Covington   Second
North Laurel High School  Laurel County
Preston McKnight   Second
Byron Sheppard   Second
Shelby County West Middle School Shelby County
Brain Martin   First
Christopher Shoemaker  First
Whitesville Elementary School  Daviess County
Zachary Mayton   First
Zack Evans   First
 
Scavenger Hunt
Kentucky Virtual School Course Winners
Grant County Middle School  Grant County  Second
Henry County Middle School  Henry County First
 
School Project Awards
Charles Russell Elementary School Ashland Independent
    SOS Civic Web Site
Simon Kenton High School   Kenton County
    Flight Simulation at NKU and State
South Floyd High School  Floyd County
    STLP Alumni Web Site
Warren Central High School  Warren County
    STLP Buddies
 
Server
Cumberland County High School Cumberland County
Dakota Vincent   Second
Shelby County High School  Shelby County
DJ  Anderson   First
 
Stage Award
Chase Lewis   Magoffin County High School
Alison Lovely   Magoffin County High School
 
STLP Video Festival -  People's Choice
Graves County High School
 
Technology Quick Recall
Charles Russell Elementary School Ashland Independent
Rex Gonzales   First
David T. Wilson Elementary School Meade County
Craig Lindsey   Second
Kacie Ingram   Second
George M. Verity Middle School  Ashland Independent
Curtlin Kramer   First 
Henry County Middle School  Henry County
Ryan  Garrett   Second
Montgomery County High School Montgomery County
Dillon Patrick   Second
Owingsville Elementary School  Bath County
Hayden  Price   Second
Brandon Bailey   Second
Shelby County High School  Shelby County
Adam Knecht   Second
Western Hills High School  Franklin County
Dale Smith   First

Student Showcase
Best 3 Showcases in the State
Crittenden County Middle School  Crittenden County Our Free Educational Resource
Pulaski Elementary School Pulaski County The Way to Be
South Floyd High School Floyd County     South Floyd Designs
 
Runners Up
Eastern High School Jefferson County Managing an Efficient Helpdesk
Elizabethtown High School Elizabethtown Independent Panther Productions
Julius Marks Elementary School Fayette County On the Go with JME-TV
Knott County Central High School Knott County Mining Minds
Lebanon Middle School Marion County STLP Take Me Home
Metcalfe County High School Metcalfe County Cyber-O
Monroe County Middle School Monroe County Radon: We're In The Red What About You?
Pembroke Elementary School Christian County Home to Heroes
Phelps Elementary School Pike County Every Vote Counts
Two Rivers Middle School Covington Independent Pet Patrol
 
Best in Showcase Regional Group
Austin Tracy Elementary School Barren County   Global Information
Ballard Memorial High School Ballard County BMHS News
Betsy Layne Elementary School Floyd County STLP Leaps into Podcasting
Bloomfield Middle School Nelson County Careers
Buckhorn High School Perry County Buckhorn:  A Gateway for students from the past and the future!
Campbellsville High School Campbellsville Independent PDA's in the MS Classroom
Conner Middle School Boone County Technology In Rising the Titanic
Hazard High School Hazard Independent Robotics: "I can see you !"
Herald Whitaker Middle School Magoffin County The Hornet Buzz
Johns Creek Elementary School Pike County What in the World is Culture?
Kathryn Winn Primary School Carroll County A.L.O.H.A.
Lost River Elementary School Warren County The Pollution Solution
Lyon County High School Lyon County Premiere Pro
Maurice Bowling Middle School Owen County DOT-to-DOT Math
Maurice Bowling Middle School Owen County C.O.P.S
Metcalfe County Middle School Metcalfe County Eye on Vision
Millard Hensley Elementary School Magoffin County Easing The Transition
Millbrooke Elementary School Christian County You're Not Alone
Monroe County Middle School Monroe County Personalize Your World
Mullins Elementary School Pike County Now Showing: Stripes Studio
Northern Middle School Pulaski County Maroon Magnets
Oakview Elementary School Ashland Independent Oakview Printing Services
Pike County Central High School Pike County Senior Moments
Red Cross Elementary School Barren County  Second Grade Wax Museum
Robert B. Turner Elementary School Anderson County Math Mysteries - Backpacks
Runyon Elementary School Pike County Don't Forget To Vote !
Salyer Elementary School Magoffin County Pirate Pride
Sand Gap Elementary School Jackson County Tiger Tech Team
Scott County High School Scott County Project Based Learning
Southside Elementary School Pike County We "WIKI" Do U?
Summer Shade Elementary School Metcalfe County Our School's History
Taylor County Elementary School Taylor County  Spectacular Instruction
Taylor County High School Taylor County Cardinal  Financial Center
Toliver Elementary School Danville Independent  City of Firsts II
Virgie Middle School Pike County How to CD
 
ThinkQuest in Kentucky
Austin Tracy Elementary School  Barren County
Our Earth is Falling to Pieces  First
Barren County Middle School  Barren County
Bullying Interference   Second
 
ThinkQuest International Competition 2007 Results
Austin Tracy Elementary School  Barren County
Microorganisms 2007
Taylor County High School  Taylor County
The Pulse of Africa 2007
 
Virtual Spaces
Paul Laurence Dunbar High School Fayette County
Tushar Patel   First
Aaron Davidson   First
Flaherty Elementary School  Meade County
Cara Caro    First
Beajay Mewhorter   First
 
Web Design by KSBA
Charles Russell Elementary School Ashland Independent
JD Cook    Second
East Jessamine High School  Jessamine County
Jake Ensor    First 
Foster Traditional Academy Elementary Jefferson County
Morgan Woodrum   First  
Grant County High School  Grant County
Trent Wilson   Second
Daniel Miller   Second
Jones Middle School   Boone County  
Hannah Wagner   Second
Metcalfe County Middle School  Metcalfe County
Callie Jessie   First
Tayler McMurtrey   First
 
Wireless
Campbell County Middle School  Campbell County
Allyssa Kuhl   Second
Metcalfe County High School  Metcalfe County
Derrick Newton   Second  
Nelson County High School  Nelson County
Tony Miles   First
Woodland Middle School   Kenton County
Clay Colwell    First
 
2007 STATE CHAMPIONSHIP WINNERS
 
These students were recognized at the State Championship awards program in Lexington May10, 2007.
 
LIVE COMPETITIONS
 
2007 Bench Challenge
Millard Hensley Elementary School, Magoffin County  First Place - Andrew Francis, Michael Brown 
Verity Middle School, Ashland Independent   First Place - Brant Martin, Jamie Leistner
Barren County High School    First Place - Tyler Edison, Wes Spears
Walton-Verona Elementary School   Second Place - Christian Rodriquez, Nathan Heath
Foley Middle School, Madison County   Second Place - Isaac Dontje Lindell, Elijah Burris
Warren Central High School    Second Place - Matt Howell, Wes Gilland
 
2007 Gaming
Paintsville Elementary School    First Place - Layla Wefenstette
Stuart Pepper Middle School, Meade County   First Place - Nathan Parcell
Pulaski County High School    First Place - Gabe Hill
Greenwood High School, Warren County   Second Place - Emmett Stephens
Heritage Elementary School, Shelby County   Second Place - Timmy Marlin
Verity Middle School, Ashland Independent   Second Place - Austin Cross
 
2007 Help Desk
Meyzeek Middle School, Jefferson County   First Place - Sam Sprawls, Tyler Smith
Adair County High School    First Place - Tasha Padgett, Kaci Slaven
Barren County High School    Second Place - Alyssa Bishop, Tyler Edison
 
2007 Interactive Video
Prestonsburg High School, Floyd County   First Place
Scott County High School    Equipment Winner
 
2007 Networking
Verity Middle School, Ashland Independent   First Place - Jamie Leistner
Shelby County High School    First Place - DJ Anderson
Verity Middle School, Ashland Independent   Second Place - Brant Martin
Eastern High School, Jefferson County   Second Place - Tim Wemes
 
2007 Robotics
Simpsonville Elementary School, Shelby County  First Place - Phillip Burkhardt, Paul Miller, Shelby Lodston
Grant County Middle School    First Place - TJ Baker, Luke Hampton North Laurel High School    First Place - Preston McKnight, Eddie Hubbard
Dry Ridge Elementary School, Grant County  Second Place - Selina Webster, Brianna Cid, Kayla Hisel
 
2007 Technology Quick Recall
Heritage Elementary School, Shelby County   First Place - Jessica Alcantara
Stuart Pepper Middle School, Meade County   First Place - Ryan Barr
Greenwood High School, Warren County   First Place - Aaron Baker
Charles Russell Elem. School, Ashland Independent  Second Place - Emma Davis
Campbell County Middle School    Second Place - Kayla Woodyard
Henry County Middle School, Henry County  Second Place - TJ Reed
Stuart Pepper Middle School, Meade County   Second Place -Matt Fackler
Dixie Heights High School, Kenton County   Second Place, Jon Schrage
 
June 2006 ThinkQuest
International ThinkQuest for 12 Years Old and Under Teams
Charles Russell Elementary School   Placed 10th Internationally - Amazing World of Habitats
 
2007 ThinkQuest Kentucky
Charles Russell Elementary School, Ashland Independent  First Place - Amazing World of Habitats
Austin Tracy Elementary School, Barren County              Second Place - Micro World
Harrison County Middle School                Second Place - Norse Mythology - The Sea of Trolls
Taylor County High School                Second Place - Pulse of Africa
 
2007 UK High School Programming Competition 2006
Campbell County Middle School            First Place - Derek Fox, Joe Alexander
Metcalfe County High School              First Place - Josh Adams
Simon Kenton High School, Kenton County          First Place -Mark Schadler
Metcalfe County Middle School            Second Place - Kevin Savage, Kriston, Compton, Sarah Rigdon
Dunbar High School, Fayette County    Second Place - Daniel Bridges, Greg Early
       S. Kampall, Daniel Moore
Special recognition for the artistic expression:
Western Hills High School, Franklin County           Jacob Marraccini, Ryan Ueltschi
Honorable Mention (HM)
Verity Middle School, Ashland Independent  HM: Seth Williamson, Brent Garner
Dixie Heights High School, Kenton County            HM: Justin Hamm
Greenwood High School, Warren County   HM: Matt Graham
P. Blazer High School, Ashland Independent  HM: Cameron Leaver
Barren County High School                  HM: Levi Schuck
 
2007 Web Design
Briarwood Elementary School, Warren County First Place - Sarah Mattison
Verity Middle School, Ashland Independent  First Place - Kim Bond
Greenwood High School, Warren County  First Place -- Kyle Marshall
Briarwood Elementary School, Warren County Second Place - Caroline Davis
Meyzeek Middle School, Jefferson County  Second Place - Natalie Holt, Meredith Culbertson
Carroll County High School, Carroll County  Second Place - - Jon Becraft
 
SERVICE AWARDS
 
2006-2007 Presenters Service
Dunbar High School, Fayette County  First Place Room B PLD Moodle Development
Campbellsville High School   First Place Room C STLP Impacts the District
Madison Southern High School     First Place Room D Math Help for Struggling Students
Edmonson County Middle School  First Place Room E Digital PhotoStorytelling
Monroe County Middle School    First Place Room F Read All About It
Glasscock Elementary School, Marion County First Place Room H Woodland vs Pasture Climates
Phelps Elementary School, Pike County  First Place Room G Keeping the Appalachian Spirit Alive
Carroll County High School   Second Place Room B To Eat or Not to Eat
Dixie Heights High School, Kenton County  Second Place Room C Critical Security Vulnerabilities
Barren County High School   Second Place Room D BC Public Relations Co-Op Team
Shelby County West Middle School  Second Place Room E Animal Rescue
Jones Middle School, Boone County  Second Place Room F Why Collaborate?
Millard Hensley Elem. School, Magoffin County Second Place Room G The Magic of the Smartboard
Battletown Elementary School, Meade County Second Place Room H Exposing Identity Theft Primary
 
2006-2007 Junior (JE) and Senior (SE) Engineers Service
DJ Anderson  (SE)   Shelby County High School  Shelby County
Blake Cantrell    Magoffin County High School  Magoffin County
Cam Dixon    West Jessamine High School  Jessamine County
Jacob Egan    Fleming County High School  Fleming County
Kenny  Franks (Lead)   Shelby County High School  Shelby County
Daniel Glass  (SE)   Metcalfe County High School  Metcalfe County
Daniel Clay Graves (SE)   Mason County High School  Mason County
Collin Johnson (SE)   Shelby County High School  Shelby County
Charles Judd    Simon Kenton High School  Kenton County
Kyle Loy (SE)    Adair County High School  Adair County
Anthony Martin (SE)   Montgomery County High School  Montgomery County
Zack Parker  (SE)   Campbellsville High School  Campbellsville Independent
Dustin Robinson (SE)   Nicholas County High School  Nicholas County
Dallas Slaughter   Lyon County High School  Lyon County
Cynthia Smith    Meade County High School  Meade County
Loren Wootten    Hopkinsville High School   Christian County
 
2006-2007 Video Stringers Service
Austin Tracy Elementary School    Brittany Moore
Austin Tracy Elementary School, Barren County  Megan Garrison
Hiseville Elementary School, Barren County   Joshua McCubbin
Mullins Elementary School, Pike County   Mia Coleman 
Mullins Elementary School, Pike County   Caleb Harris
Taylor Mill Elementary School, Kenton County  Ben Poole
 
2006-2007 Cyber-Reporters Service
Allen County Scottsville High School   Zakk Gammon
Allen County Scottsville High School   Emily Mysinger
Austin Tracy Elementary School, Barren County  Jessa Poynter
Austin Tracy Elementary School, Barren County  Kaylee Dismon
Barren County Middle School    Katy Harvey
Blue Lick Elementary School, Jefferson County  Skylar Yuastella 
Blue Lick Elementary School, Jefferson County  Dragana Zgonjanin
Charles Russell Elementary School, Ashland Independent Emma Davis
Charles Russell Elementary School, Ashland Independent Savannah Blevins
Flemingsburg Elementary School, Fleming County  Casey Ishmael 
Flemingsburg Elementary School, Fleming County  Owen Todd
Herald Whitaker Middle School, Magoffin County  Justin Poe 
Herald Whitaker Middle School, Magoffin County  Kacey Williams
Hiseville Elementary School, Barren County   Kelsey Johnson
Kenton Elementary School, Kenton County   Sean Gardner 
Kenton Elementary School, Kenton County   Lauren Knight
Lacy Elementary School, Christian County   Desiree' Alexander
MJ Potter Elementary School, Letcher County  Sierra Kiser
Metcalfe County High School    Celissa Compton
Millbrooke Elementary School, Christian County  Caroline Pinson
P. L. Dunbar High School, Fayette County   John Tender
Salyersville Grade School, Magoffin County   Brooke Carpenter
Stuart Pepper Middle School, Meade County   Michell Eigenheer
Wright Elementary School, Shelby County   Luke Dove
 
2006-2007 Podcasters Service
Dixie Heights High School, Kenton County    Robert Baker   
Dixie Heights High School, Kenton County   Justin Clemons
 
2007 STLP Cyber Journalism
Heritage Elementary School, Shelby County   Lauren Clark
 
PRODUCTS AWARDS
2007 Animated Learning
Hager Elem. School, Ashland Independent  First Place - Walk the Walk 
Ohio County Middle School   First Place - The Sandwich - Kari Tribble
Dixie Heights High School, Kenton County  First Place - Most Dangerous Game -Rob Day, Robert Baker
Campbell County Middle School   Second Place - Circle of Life - Adrian Martinez
Ohio County High School   Second Place - Psychiatry -Jacob  Baxley
 
2007 Content Web Page
North Metcalfe Elementary School  First Place - Newton's Laws -Corey Parnell, Joseph Rhinehart
Foley Middle School, Madison County  First Place - Social Studies Terminology - Lauren Dolen
Metcalfe County High School   First Place - Metcalfe County 3-D - Amber Young, Lindsey Hubbard,        Haley Hicks, TJ Morgan
North Metcalfe Elementary School  Second Place - Constitution of US - Brittany Scott, Kayla Ennis
Jones Middle School, Boone County  Second Place - Dangers of Underage Drinking - Stephanie Hafer
Cumberland County High School   Second Place - Example - Laeli Davidson
 
2007 Digital Art: Graphic Design
Charles Russell Elem. School, Ashland Independent  First Place - Christmas Kitten - Abby Sturgill
Edmonson County 5/6 Center, Edmonson County  First Place - The Sky is the Limit - Brooke Smith
Metcalfe County High School, Metcalfe County  First Place -  Dr. Schwan - Jeremy Whitlow
Paintsville Middle School, Paintsville Independent  First Place - DBS Rims- Dalton Black
Waco Elementary School, Madison County   Second Place - We Got Connections- Gary Wooton
Battletown Elementary School, Meade County  Second Place -  Jailbird - Kayla Parcell
Campbell County Middle School    Second Place - Difference Doesn't Matter- Katlyn Enzweiler
Metcalfe County High School, Metcalfe County  Second Place - Flywear, Inc - Levi Dopierala
 
2007 Digital Art: Original Art
Millcreek Elementary School, Fayette County  First Place - The Growl of the Ocelot - Landon Porter
Battletown Elementary School, Meade County  First Place - Horsing Around - Bailey Thomas
Paintsville Middle School, Paintsville Independent  First Place - Peace & Love - Angelena Lee
Carroll County High School    First Place - Outreach - Victoria Spencer
Shannon Johnson Elementary School, Madison County  Second Place - Four Seasons - Benjamin Gilliam
Hebron Middle School, Bullitt County   Second Place - Sunset in Spain - Shawna Napier
Lyon County High School    Second Place - Kedralyn - Dallas Slaughter
Osborne Elementary School, Floyd County   Second Place - Dwayne Wade Slam Jam - Keiven Redford
 
2007 Digital Art: Photo Art
Anderson County ECC    First Place - Friends - Kylie Trowbridge
Northside Elementary School, Harrison County  First Place - The Battle is Ready - Ethan Rognstad
Butler County Middle School    First Place - Mystic Dream - Sara Fry
Elizabethtown High School    First Place - Tear - Tyler Henry
Paducah Tilghman High School    Second Place - Cheese It - Andrew Adams
Anderson County ECC    Second Place - Bright Sunny Days - Jesse Williams
Munfordville Elementary School, Hart County  Second Place - Tranquility's Edge - Jamilyn Wright
Butler County Middle School      Second Place - Icy Waters - Bryanda Neighbors
 
2007 Digital Art: Manipulated Photo Art
North Metcalfe Elementary School, Metcalfe County  First Place - Wonderland - Bryson Kelter & Tyler Scott 
Butler County Middle School    First Place - Crayola Sunrise - Bryanda Neighbors
Madison Southern High School    First Place - City of Life - Julia Holly
Mason-Corinth Elementary School, Grant County  Second Place - Dog in the Sky - Brittany Billiter
Campbell County Middle School    Second Place - The Many Faces of Ceasar - Erin Walch
Lyon County High School    Second Place - Captured - Michael Larwa
 
2007 Digital Music: Composed Music
Natcher Elementary School, Warren County            First Place -Fourth Grade Soulful Tunes -Ben Guthrie Lebanon Lebanon Middle School, Marion County             First Place -Songbird's Melody - Hannah Wilson
Magoffin County High School              First Place - Techno Jazz - Chase Lewis 
Natcher Elementary School, Warren County            Second Place -GarageBand Boogie -Kennie Wilson
Campbell County Middle School              Second Place - Mystification -Logan Durst
Metcalfe County High School              Second Place - Forbidden Love -Jeremy Vibbert
 
2007 Digital Music: Electronic Manipulated Music
Camargo Elementary School, Montgomery County           First Place - Rainbows - Cody Griffieth
Butler County Middle School             First Place -Hip Hop Symphony- Alona Ballinger
Eastern High School, Jefferson County            First Place - Silver Speed - Bradley Shader
Camargo Elementary School, Montgomery County            Second Place - Kaleidoscope -Mason Holcomb
Ohio County Middle School, Ohio County            Second Place - Dark vs Light - Brennon Tucker
Carroll County High School             Second Place - Mix It Up - Victoria Spencer
 
2007 Digital Video: Animation/Claymation
Taylor County Elementary School   First Place - Bush Bunny - Savannah Rash & Miranda Bell
Taylor County Middle School    First Place - Movement in Motion - Austin Burress &
                    Andrea Bault
Simon Kenton High School, Kenton County   First Place - Pioneer Pickles and Sweets - Kelly McKean
Lebanon Middle School, Marion County   Second Place - The Pigman - TeKeyah Hazelwood
Henry County High School    Second Place - WCAT News - Chris Fassio
 
2007 Digital Video: Documentary
Collins Elementary School, Boone County  First Place - Welcome to Ripley - Melanie Stamper
Lebanon Middle School, Marion County  First Place - The Dodd House Hannah Wilson
Elizabethtown High School    First Place - I Am an Addict - Lindsey Aulbach & Doug Blakely
Lee County Middle School   Second Place - Lee County's Past - Debra Smith
Natcher Elementary School, Warren County   Second Place - A Day in the Life of Elizabeth
      Rachel Ford, Alicia Kanan, Holly Boddeker
Dixie Heights High School, Kenton County  Second Place - Manhattan Project - Cory Clark & Zach Northcutt
 
2007 Digital Video: Feature
Flemingsburg Elem. School, Fleming County      First Place - School Dress Code - Maggie Pollitt, Alivia Bierley,          Haley Coleman
Elizabethtown High School          First Place - Break-up/Break-down - Lindsey Aulbach
Henry County Middle School   First Place - Mrs. Superhero - Sarah Lineman,
             Taylor McCleary, Megan Lucus, Montaynna Heightchew
Flemingsburg Elementary School, Fleming County        Second Place - Library Behavior - Victoria Hester, Sydnee           Hunt, Whitney Nuckols, Tiffany Muse, Sarah Reed
Elizabethtown High School          Second Place - Runaway - Doug Blakely, Craig Schmidt, Tyler          Henry
 
2007 Digital Video: PSA
Prater Borders Elementary School, Magoffin County     First Place - KYVL PSA
Jones Middle School, Boone County        First Place - Jump Start - Evan Gideon
Newport High School          First Place - A World Awaits - Stephanie McIntosh,
         Desiree Nichols
Calvary Elementary School, Marion County      Second Place - Fun in the Sun - Allie Evans
Jones Middle School, Boone County       Second Place - Real World Ready - Brittany Wells
Elizabethtown High School        Second Place - Looking Through a Bottle - Doug Blakely,
         Tyler Henry
 
2007 Digital Video: School News
Prestonsburg Elementary School, Floyd County First Place - PES News
Clark Moores Middle School, Madison County First Place - Braves News - Ashley Robbins
Elizabethtown High School   First Place - Black Friday - - Evan Hiles, Andrew Higdon
Simpsonville Elementary School, Shelby County Second Place - 123 Action
Jones Middle School, Boone County  Second Place - JNN -Jones News Network -  Doug Whittamore
 
2007 Digital Writing: School Publications
Paintsville Elementary School   First Place - The Little Penguin- Kaylee Underwood
Shelby West Middle School, Shelby County  First Place - ABCs of Shelby County - Jill Stella
Belfry High School, Pike County   First Place - Chip Learns a Lesson - Brittany Williamson
Simpsonville Elem. School, Shelby County  Second Place - Perfect Student -Ashley Quinn & Ryan Anderson
Campbell County Middle School   Second Place - Chemical Reactions! - John Beckmeyer
Taylor County High School   Second Place - The Gods of the Night - Rachel Hart
 
2007 Digital Writing: Technical Writing
Cox's Creek Elementary School, Nelson County First Place - How To's for Cox's Creek ES  - Ciara Weir
Jones Middle School, Boone County  First Place - Student Email- Kelsey Fichlie
Warren Central High School   First Place - Setting Up a Distribution List - Janette Guzman
Cox's Creek Elementary School, Nelson County Second Place - Beginners How To - Evelyn Tichenor
Foley Middle School, Madison County  Second Place - Sending Email Attachments- Brandon Dyehouse
Barren County High School    Second Place - Keyboarding For Kids - Haley Wells
 
STUDENT SHOWCASE
 
Top 3 Showcases in the State
The top three showcase projects participated in the Student Showcase Sessions at the National Educational Computer Conference (NECC) in Atlanta, Georgia, on June 26, 2007.
 
Elizabethtown High School  Elizabethtown Indep.  Panther Productions
Kathryn Winn Elementary School Carroll County  S.T.O.P.
Metcalfe County High School  Metcalfe County  MC 3-D
 
7 Runners Up
Eastside Technical School   Fayette County  Computer Mods
Greenwood High School  Warren County  Jackson's Orchard
Magoffin County High School  Magoffin County  Cyber Cafe'
Metcalfe County Middle School  Metcalfe County  F.I.T. to Read
Munfordville Elementary School  Hart County  A Legend Gone
Prater Borders Elementary School Magoffin County  Grandparent Journals
Shelby Valley High School  Pike County  Wildcat Community Classroom
 
Best In Regional Showcase
Ballard High School    Jefferson County  Web Design at Ballard HS
Blackberry Elementary School  Pike County  Dog Pound Studios
Blue Lick Elementary School  Jefferson County   Big STEP
Charles Russell Elementary School Ashland Indep.  Amazing World of Habitats
Clear Creek Elementary School  Shelby County    Spanish in Our School
Conner Middle School  Boone County  Boone County Fair
Crittenden County Elementary School Crittenden County   Have You Heard
Crittenden County High School  Crittenden County  Culture to Culture
Crofton Elementary School  Christian County  Geocaching
Eastern High School   Jefferson County  Wireless Security
Eminence High School  Eminence Independent Eminence: The Safe Place
Julius Marks Elementary School  Fayette County  JME-TV
Martha Jane Potter Elementary School Letcher County  UDL and STLP at MJP
Mason County High School  Mason County  Classroom to Community
Meyzeek Middle School  Jefferson County  Meyzeek Help Desk
Meyzeek Middle School  Jefferson County  WMZK
Middle Fork Elementary School  Magoffin County  Memories
Millard Hensley Elementary School Magoffin County  Senior Buddies
Monroe County Middle School   Monroe County    The Dangers of E-coli
Mullins Elementary School  Pike County  Stripes Studio
Oakview Elementary School  Ashland Indep.  Oakview Printing
Paris Elementary School  Paris Indep.  Life Cycle of a Butterfly
Powell County Middle School  Powell County  8th Grade Memories
Pulaski Elementary School  Pulaski County  WPES
Robert B.Turner Elementary School Anderson County  Contagious Character
Scott County 9th Grade School  Scott County  Linguacasting
Shelby County W.Middle School  Shelby County  Hooks and Cables
 
OUTSTANDING STUDENTS, DISTRICT, SCHOOLS,  & PROJECTS
 
2007 Outstanding Students
Emily Bond, Charles Russell Elementary School, Ashland Independent
Danielle Brumer, Jones Middle School, Boone County
Mackenzie Carter, Bazzell Middle School, Allen County
Courtney Hayes, Charles Russell Elementary School, Ashland Independent
Abi Parker, Campbellsville High School
Jon Schrage, Dixie Heights High School, Kenton County
Jordan Steele, Oakview Elementary School, Ashland Independent
Catherine Stone, Bazzell Middle School, Allen County
Katie Tilton, Charles Russell Elementary School, Ashland Independent
Haley Wells, Barren County High School
 
2007 District Award
Meade County, Platinum
Montgomery County, Platinum
 
2007 Outstanding School Projects
Athens-Chilesburg Elementary School, Fayette County, Semley Primary School in England Collaboration Project
Betsy Lane Elementary School, Floyd County, Reading Mentors
Blue Lick Elementary School, Jefferson County, STLP STEP Program
Clay's Mill Elementary School, Fayette County, Internet Safety Book Project
Crittenden Mt. Zion Elementary School, Grant County Railroad Safety Project
Cumberland County High School, Unite To Read Project
Emma B. Ward Elementary School, Anderson County, Ensuring Diversity in STLP
Jefferson County Summer STLP District Camps
Lafayette High School, Fayette County, Senior Video
Lebanon Middle School, Marion County, Veterans Program at KASA
Leslie County Middle School, UDL Project
Mary Jane Potter Elementary School, Letcher County, UDL Project
Metcalfe County High School, District Wide Project, Metcalfe County 3-D
North Laurel High School, STLP Computer For Kids Program 2007
Shelby County STLP District Community Involvement: Art Showcase, Summer Camps, Fall Workshops
Two Rivers Middle School, Covington Independent, eCybermission National Project
Verity Middle School, STLP Computer For Kids Program 2007
2007 STLP Ambassadors
Sally Allen, Fifth Third Bank Entrepreneurship Institute, Northern Kentucky University
William Cole, Morehead State University
Gary Grant, Meade County TRT
Dr. Luther Hughes, Western Kentucky University
Dr. Jerzy W. Jaromczyk, Department of Computer Science, University of Kentucky
Betsy Kurzinger, Eastern Kentucky University Art Department
Dr. Christine Macintosh, Bullitt County, Bernheim Middle School STLP & LMS
Marcia Murphy, Jessamine County STLP & TRT
Brenda Nix, Murray State University, KATE Program
Cheryl Slater, Pike County TRT
Dr. Ted Strickland, University of Louisville
Dr. Bruce Walcott, University of Kentucky
Paula Whitmer, Fayette County TRT
SPECIAL RECOGNITION 2007
All schools in the district qualified for state showcase
Metcalfe County
Magoffin County
2007 Entrepreneurial Award
Travis Howle, Ballard County High School, Elwoh, Inc
Jefferson County STLP Staci Bufkin-Halleron Creative Project Award 2007
The late Staci Bufkin-Halleron was a Jefferson County STLP Coordinator.
Jefferson County gives this award in her name each year.
Lori Guffey, Blue Lick Elementary (The second year to receive this award.)
Kentucky Society of Technology Educators (KySTE) Mary Grace Jaeger STLP Scholarship 2007
The late Dr. Mary Grace Jaeger was an outstanding technology leader from Jefferson County Public Schools, a friend of STLP, and former KATC President.
The two STLP students receiving the scholarship are:
Kenny Franks, Shelby County High School
Chris Cornette, Owen County High School
Kentucky Army National Guard Competition 2007
Edmonson County Middle
The Kentucky Virtual Library PSA 2007 Winners
Prater Borders Elementary School   First Place
Jones Middle School   First Place
Greenwood High School   First Place
Rich Pond Elementary School   Second Place
Drakes Creek Middle School: Team 1   Second Place
Warren Central High School   Second Place
Paintsville Elementary School   Third Place
Drakes Creek Middle School: Team 2   Third Place
East Jessamine Middle School: Team 2   Innovation Award
The Reel School 2007 Video Winners
Collins Elementary School, Boone County  First Place -  "Do You Know What Having a Disability Feels Like?" 
Lebanon Middle School, Marion County  First Place -  "Amanda"
Dunbar High School, Fayette County  First Place -  "Pictures Speak Louder Than Words"
Robert D. Johnson Elementary, Ft. Thomas Ind. Second Place - "Assistive Technology Completes the Puzzle"
Newburg Middle School, Jefferson County Second Place - "Fighting Autism Together"
Beechwood High School   Second Place - "Help Is an Ipod Away"
James R Allen Primary, Meade County  Third Place - "AT @ JRA"
Bardstown Middle School    Third Place - "A Day in the Life of Caleb Hazel 
Central Hardin High School   Third Place - "Making Possibilities Unlimited"
2006 STATE CHAMPIONSHIP WINNERS
These students were recognized at the State Championship Awards Program in Lexington May 11, 2006
at the Lexington Convention Center, in Lexington, KY.
2006 Kentucky High School Team Programming Competition
Dr. Jerzy W. Jaromczk , University of Kentucky Computer Science Department
 PROGRAMMING
First: Simon Kenton High School, Kenton County, D. J. Sterling And Mark Scheder
Second: Dunbar High School, Fayette County, David Bridges And Zach Kratzer
First: Metcalfe County Middle School, Morgan Bell And Kim Hope
Second: Campbell County Middle School, Jonathan Breitenstein And Derek Fox
ARTISTIC FRACTAL CONTEST
First: Paintsville Independent High School, Aaron Cox, Matt Frazier And Nathan Holbrook
Second: Lee County High School, Jerome Hollon And Scott Estes
2006 Kentucky Virtual Library Commercial Contest
ELEMENTARY DIVISION:
1st place - Cumberland Trace Elementary School, Warren County
2nd place - Robert D. Johnson Elementary School, Ft. Thomas Independent
3rd place - James R. Allen Primary School, Meade County
INNOVATION AWARD
East Jessamine High School
2005 Reel School Video Winners
Visit  http://www.emck.net/reelschool/Default.htm

2005-2006 Junior (JE) and Senior (SE) Engineers
Adair County High School, Kyle Loy JE
Allen County-Scottsville High School, Hannah Shockley SE
Allen County-Scottsville High School, Liana Lamond JE
Campbellsville High School, Zack Parker JE
Cumberland County High School, Tyler Shelton SE
East Jessamine High School, Matt Price JE
Hazard High School, Dustin Feltner JE
Hopkinsville High School, Christian County, Gregory McCubbin SE
Lone Oak High School, McCracken County, Ryan Sloan JE
Mason County High School, Clay Graves SE
Meade County High School, Sundip Patel LEAD SE
Montgomery County High School, Anthony Martin JE
Nicholas County High School, Dustin Robinson JE
North Laurel High School, Jason Harrison SE
Owen County High School, Kaitlin Johnson JE
Paintsville High School, James Bass JE
Shelby County High School, Collin Johnson JE
Shelby County High School, Elizabeth Ramos SE
Shelby County High School, Kenny Franks LEAD SE
2006 Bench Challenge
First: Millard Hensley Elementary School, Magoffin County, Austin Caldwell and Will Bingham
Second: none
First: Stuart Pepper Middle School, Meade County, Matt Fackler and Cynthiana Smith
Second: Verity Middle School, Ashland Independent, Jamie Leistner and Taylor Wright
First: Meade County High School, Nick Mattingly Sundip Patel
Second: Barren County High School, Chris Billa Jacob Sparks
2006 Cyber-Reporters Awards
Allen County-Scottsville High School, Emily Mysinger
Calloway County High School, Chaz Robinson
Foster Elementary School, Jefferson County, Leslie Comstock
Millbrooke Elementary School, Caroline Pinson
Rowan County Senior High School, Ariel Perkins
Trigg County High School, Skye Darnell
Two Rivers Middle School, Jabriesha Crim
2006 Digital Art
First: Charles Russell Elementary School, Ashland Independent, Savannah Blevins
First: Charles Russell Elementary School, Ashland Independent, Timmy Neill and Joel Wardle
First: Robert B. Turner Elementary School, Anderson County, Hayley Elder
First: Saffell Street Elementary School, Anderson County, Josh Brogan
First: Southside Elementary School, Harrison County, Scott Kendall
First: Brooklawn Middle School, Jefferson County, Ray Randall
First: Foley Middle School, Madison County, Dylan Jones
First: Henry County Middle School, Jenna Brammell
First: Stuart Pepper Middle School, Ashleigh Smith
First: Metcalfe County Middle School, Kim Hope
First: Ohio County Middle School, Brandon Green
First: Paintsville High School, Aaron Cox
First: East Jessamine High School, Charlie Knower
First: Elizabethtown High School, Alan Smith
First: Greenwood High School, Warren County, Kim Chenugyoon
First: Warren Central High School, Casey Emberton
Second: Central City Elementary School, Muhlenberg County, Sydney Gott
Second: Charles Russell Elementary School, Ashland Independent, Bentley Meade
Second: Charles Russell Elementary School, Ashland Independent, Mikayla Collins and Brittany Gill
Second: Charles Russell Elementary School, Ashland Independent, Shelby Connors and Emma Davis
Second: E.P. Ward Elementary School, Fleming County, Bethany Deatley
Second: Millcreek Elementary School, Fayette County, Rachel Dixon
Second: Lyon County Middle School, Brandon Fraliex
Second: Northern Middle School, Pulaski County, Tyler Abney
Second: Stuart Pepper Middle School, Meade County, Devon Brown
Second: Dixie Heights High School, Kenton County, Joey Flaherty
Second: Elizabethtown High School, Alan Smith
Second: Warren Central High School, Tim Chism
Second: West Jessamine High School, Chris Troutman
Second: West Jessamine High School, Patrick Knight
 
2006 Digital Music
First: Crittenden County Elementary School, Hannah Roberts
Second: North Pointe Elementary School, Jessica Jacobs
First: Taylor County Middle School, Zachary Cox
Second: Campbell County Middle School, Ryan Moran
First: Ballard County High School, Daniel Tharp
Second: Eastern High School, Tim Vermillion
2006 Digital Video Festival
First: Butler County Middle School, Groovy Science
First: Collins Elementary School, Boone County, My Kentucky Home
First: Edmonson County 5/6 Elementary School, ATV Safety
First: North Pointe Elementary School, Boone County, The North Pointe News
First: North Pointe Elementary School, Boone County, Wear Your Life Jacket
First: North Pointe Elementary School, Boone County, Come to North Pointe
First: Paintsville Elementary School, Bee Cyber Cautious
First: Jones Middle School, Boone County, Sheroes
First: Jones Middle School, Boone County, Cyber-Bullies Exposed
First: Lebanon Middle School, Marion County, What's So Scary About Sixth Grade
First: Taylor County Middle School, Kite Catastrophe
First: Elizabethtown High School, Hurricane Relief
First: Elizabethtown High School, BRAC: Intro into Excellence
First: Greenwood High School, Warren County, Korean New Year
First: Henry County High School, Be Heard
First: Henry County High School, Identity Theft
First: Henry County High School, Friends
Second: Charles Russell Elementary School, Ashland Independent, History of Harley
Second: Edmonson County 5/6 Center, Testing: Don't Let This Happen to You
Second: Pulaski Elementary School, WPES News
Second: Simpsonville Elementary School, Shelby County, Miracle Spray
Second: Jones Middle School, Boone County, Rachel's Challenge
Second: Jones Middle School, Boone County, Vanishing
Second: Jones Middle School, Boone County, My Kentucky Home
Second: Ohio County Middle School, Winter Discovery
Second: Elizabethtown High School, Coca Cola Museum
 
2006 Digital Video Festival
Second: Elizabethtown High School, Living with Autism
Second: Elizabethtown High School, Mrs. June-Music Video
Second: Henry County High School, She Wants To Be Like You
Second: Henry County High School, My Miracle
Second: Ohio County High School, Earth Conquest
2006 Digital Writing
First: Simpsonville Elementary School, Eric Ribenboim and Paul Miller, Bobcat News
Second: Crittenden County Elementary School, Whitney Kinnis, Kentucky Virtual Library
First: Foley Middle School, Madison County, Jennifer Daniel, Customized Banner
Second: Metcalfe County Middle School, Haley Hicks, Change of User Name/Migration of Email
First: Madison Southern High School, Candace Moberly & Sarah Weaver, Crossword Puzzles
Second: East Jessamine High School, Matt Price and Jake Ensor, EJHS Webpage
2006 Gaming
First: Clear Creek Elementary School, Shelby County, Tyler Ivers
Second: Clear Creek Elementary School, Shelby County, Yunoske Yamamoto
Middle: None
First: Pulaski County High School, Josh Bray
Second: Barren County High School, Jacob Sparks
2006 Presenters
First: Runyon Elementary School, Alix Young, How To Care For A Laptop
Second: Johns Creek Elementary School, Taryn Cantrell and Haley Wagner, Getting Digi' With It!!!
Middle: None
First: Pike County Central High School, Jessica Ratliff and Jordan Maynard, Creating Class/Home Projects
Second: Madison Southern High School, Candace Moberly and Sarah Weaver, Crossword Puzzles
2006 Technology Quick Recall
First: Charles Russell Elementary School, Ashland Independent, Brent Garner
Second: Heritage Elementary School, Shelby County, Lauren Dale
First: Verity Middle School, Ashland Independent, Jamie Leistner
Second: Verity Middle School, Ashland Independent, Emily Salyers
First: Greenwood High School, Warren County, Jake Thomas
Second: Meade County High School, Sundip Patel
2006 Video Stringers Awards
Barren County High School, Phillip Napier
East Jessamine High School, Chelsea Kelly
2006 Web Design
First: North Pointe Elementary School, Boone County, Kierra Muhammad
Second: Charles Russell Elementary School, Ashland Independent, Taylor Lacks
First: Stuart Pepper Middle School, Meade County, Andrew Bates and Ryan Barr
First: Fleming County High School, Jacob Egan
Second: Metcalfe County High School, Heather Jessie and April White
HM: Carroll County High School, DJ Carroll
HM: Charles Russell Elementary School, Ashland Independent, Alysha Skaggs
HM: Jones Middle School, Boone County, Doug Whittamore and Alex Lankheit
HM: Metcalfe County High School, Jordan Estes and Daniel Glass
HM: North Pointe Elementary School, Boone County, Trevor Edwards
Student Showcase
The Top 3 represented Kentucky at the Student Showcase at NECC 2006 in San Diego.
2006 Top 3 Showcases
Mt. Sterling Elementary School, Montgomery County, Technoblast 2005
Carr Creek Elementary School, Knott County, Community Service SuperSTARS!
Apollo High School, Daviess County, Help Desk Program
2006 Runners Up
Crittenden County High School, Crittenden County, Rocket Publishing
Lebanon Middle School, Marion County, What's So Scary About Sixth Grade
Magoffin County High School/Career and Tech Center, Magoffin County Unite To Read
Pike County Central High School Pike County, Rock N Reading
Prater Borders Elementary School, Magoffin County, Memory Lane
Pulaski Elementary School, Pulaski County, WPES News
Two Rivers Middle School, Covington Independent, Life on Line
2006 Best In Showcase 
Allen County Intermediate Center, WeatherForecast@ACIC
Allen County Intermediate Center, Helping Hands
Bourbon Central Elementary School, ABC PowerPoint Presentation
Bourbon County Middle and High School, Techy TEES
Concord Elementary School, Mc Cracken County, Smartboard Smarties
Eminence High School, Eminence Independent, Read Write Gold
Farnsley Middle School, Jefferson County, ASI: Farnsley
Greenwood High School, Warren County, i-SAFE America
Hopkinsville High School, Christian County, Making Music
James Lane Allen Elementary School, Fayette County, Techno Tigers
Jones Middle School, Boone County, The Butt Stops Here
Metcalfe County Middle School, Calendar Plus+
Millard Hensley Elementary School, Magoffin County, The "Reel" Connection
Morgan County Middle School, Digital Movie Making Brings History to Life
Oakview Elementary School, Ashland Independent, Printing Services
Providence Elementary School, Clark County, Digital History of Clark County
Salyersville Grade School, Magoffin County, S.G.S. Celebrates Hometown Heroes
Second Street School, Frankfort Independent, Supporting Student Learning and Connecting to the Community
Symsonia Elementary School, Graves County, Booting up Brainpower
Taylor County Elementary School, Enchanting Memories

2006 Jefferson County STLP Staci Bufkin-Halleron Creative Project Award
The late Staci Bufkin-Halleron was a Jefferson County STLP Coordinator. Jefferson County gave this award in her name.
 Lori Guffey, Blue Lick Elementary
2006 Kentucky Association of Technology Coordinators (KATC )
Mary Grace Jaeger STLP Scholarship 2006 Winners
The late Dr. Mary Grace Jaeger was an outstanding technology leader from Jefferson County Public Schools, a friend of STLP, and former KATC President. Charlotte Wright, President of KATC, made the presentation. The two STLP students receiving the scholarship are:
Chaz Robinson, Calloway County High School
Delana Hill, Apollo High School, Daviess County
2006 Outstanding School Projects
Grant County STLP Schools, STLP Digital Art Auction
East Jessamine Middle School, STLP Community Food Drive
Prater Borders Elementary School, Photo Story
Madison Southern High School Collaborative Projects
Fleming Neon Elementary School , Letcher County, Hurricane Katrina Relief Effort
Newport High School, Coppermine Entrepreneurial Project
Magoffin County High School, Unite To Read
Pike Central High School, Unite To Read
South Laurel High School, Unite To Read
Bourbon County High School Bluegrass Alliance for Women Website, Brittany McDaniel
2006 Ambassador of STLP Award
Faithful STLP Sponsor
Earldeen Smith, Taylor County
2006 STLP Outstanding Student
Jasmine Cain Jones Middle School, Boone County
Tanner Teepen Jones Middle School, Boone County
Jade Morgan Carr Creek Elementary, Knott County
Mikayla Collins Charles Russell Elementary, Ashland Independent
Alysha Skaggs Charles Russell Elementary, Ashland Independent
Will Ousley Hopkinsville High School
Jared Joseph Hatfield Newport High School
Special Thanks
Chase Lewis and Alison Lovely, Magoffin County High School.
These two students wrote and sang the opening STLP song at the awards program 2005-2007.