STLP Engineers

Published: 2/21/2013 11:07 AM
Students demonstrate technical knowledge and know how; can problem solve technical issues in classrooms, school or district.
Students demonstrate technical knowledge and know how; can problem solve technical issues in classrooms, school or district.
 

Students working with technical projects, maintaining networks, running help desks/desktop support and offering informal troubleshooting should apply.
 
STLP students gather technical knowledge with hands-on activities and self-study. Experience could also come from being a member of the school or district help desk, taking technical classes, or working in tech after school. Engineers sometimes gain vendor certifications offered in high schools across Kentucky.
 

2008-2012 ISTE
ISTE (International Society for Technology in Education) http://www.iste.org/
Students have traveled with the best STLP showcases to Atlanta, San Diego, Washington, DC, Denver and Philadelphia to support technology at the conference of thousands.
 
2007 Past History with National Education Computing Conference/NECC
In 2007, STLP engineers were invited to be tech support at National Education Computing Conference (NECC). NECC has since been renamed ISTE.
 
2006-1995 Past History with KTLC/KETC

1995-2006, STLP projects, presenters and art were set up at the event for teachers and administrators to view how students were learning with technology. Students also worked as conference associates and created the Cyber Gazette. STLP Engineers worked behind the scenes and ran wire, set up the network and all the computer labs.
In 2007-2008, only the art was hung and engineers worked at KTLC.
 
STLP ENGINEER ALUMNI
Former STLP senior engineers continue to return and to guide the STLP senior and junior engineers at State Championship. Many former STLP students supported Kentucky Teaching and Learning Conference (KTLC) with special talks and discussions. Many attended the Tech Tank event at the state event prior to the formation of STLP State Championship.
We appreciate these former STLP Engineers returning and supporting STLP:
DJ Anderson (Shelby),
Alan Barnes (Jefferson),
Jacob Egan (Fleming),
Scottie Beth Fleming (Allen),
Kenny Franks (Shelby),
Clay Graves (Mason),
Jason Harrison (Laurel),
Adam Knecht (Shelby),
Jamie Leistner (Ashland),
Walker Mattox (Nicholas),
Tony Miles (Nelson),
Dillion Patrick (Montgomery),
Elizabeth Ramos (Shelby), 
Ernesto Ramos (Shelby),
Cynthia Smith (Meade), and
Derek Williams (Carroll).
 
  KTLC= Kentucky Teaching and Learning Conference; KETC=Kentucky Educational Technology Conference
 
    STLP Engineers Over Time
       
Engineers 2013
Madeline Blevins  Bellevue High School, Bellevue Independent
Corey Clark   Knott County Central High School
Will Eubank   Collins High School, Shelby County
Seth  Padget   Jessamine Career and Technology Center
Pooja Patel                      Carroll County High School
Austin Perkins   Metcalfe County High School
Emanuel Picazo  Carter County Career and Technical Center 
Josh Rice                        Collins High School, Shelby County
Brianna Robinson           Collins High School, Shelby County
Samantha Stephenson  Hopkinsville High School, Christian County
Eric Weaver                     Todd County Central High School            
Andrea Williams               Carroll County High School 
Holden Wilson   Todd County Central High School 
Chandler Young               Nelson County High School
 
Engineers 2012
Austin Caldwell, Magoffin County High School   
Cody Griffith, Prestonsburg High School, Floyd County  
Russell Howard, West Jessamine High School   
Austin Newsome, Prestonsburg High School, Floyd County    
Scott Kulaga, West Jessamine High School   
Ioan Ozarchevici, East Jessamine High School   
Pooja Patel, Carroll County High School   
Cynthia Pryor, Christian County High School   
Josh Rice, Collins High School, Shelby County    
Brianna  Robinson, Collins High School, Shelby County     
Kaitlyn Savage Carter County Career and Technical Center 
Josh Strunk, Southwestern High School, Pulaski County  
Alicia Wasson, Powell County High School   
Eric Weaver, Todd County Central High School  
Andrea Williams, Carroll County High School   
Chandler Young, Nelson County High School   
   
Engineers 2011
Lucas Bragg, Barren County High School, Barren County
Austin Caldwell, Magoffin County High School, Magoffin County
Julia Nikkol Gamble, Eminence High School, Eminence Independent
Russell Howard, West Jessamine High School , Jessamine County
Jamie Leistner, Paul G Blazer High School, Ashland Independent
Gage Ling, Ohio County High School, Ohio County
Tyler Mobarry, Highlands High School, Fort Thomas Independent
Austin Newsome, Prestonsburg High School, Floyd County
Ioan Ozarchevici, East Jessamine High School , Jessamine County
Dillion Patrick, Montgomery County High School, Montgomery County
Ashley Poe, Christian County High School, Christian County
Joshua Rice, Collins High School, Shelby County
Brennen Tucker, Ohio County High School, Ohio County
Alicia Wasson, Powell County High School, Powell County
Derek Williams, Carroll County High School, Carroll County

Cody Wood, Taylor County High School, Taylor County

Engineers 2010
Douglas Boyd, Christian County High School     

Clyde  Hamilton, Allen Central High School, Floyd County  

Ryan Harris, Metcalfe County High School   

Russell Howard, West Jessamine High School
Adam Knecht, Shelby County High School 


Jamie Leistner, Paul Blazer High School, Ashland Independent   

Austin Mattingly, Nelson County High School 
Tony Miles, Nelson County High School    

Tyler Mobarry, Highlands High School, Ft. Thomas Independent 

Dillion Patrick, Montgomery County High School  

Josh Rice, Shelby County High School
Bobby Prather, Simon Kenton High School, Kenton County  

Cynthia Smith, Meade County High School  
Brennen Tucker, Ohio County High School  
Alicia Wasson, Powell County High School 
 

Engineers 2009

D. J. Anderson, Shelby County High School

Neal Head, Jessamine County Career and Technology Center

Travis Jessie, Metcalfe County High School

Brittany Johnson, Allen Central High Schoo, Floyd County

Adam Knecht, Shelby County High School

Jamie Leistner, Paul Blazer High School, Ashland Independent


Tony Miles, Nelson County High School

Elliott Polach, Lyon County High School

Robert Prather, Simon Kenton High School

Cynthia Smith, Meade County High School

Justin Taylor, Greenwood High School, Warren County
Brennon Tucker, Ohio County High School

Alicia Wasson, Powell County High School
Engineers 2008
DJ Anderson, Shelby County High School

William Collins, Letcher County High School

Michael Crawford, Carroll County High School

Jacob Egan, Fleming County High School 

Joseph Hamilton, Rowan County Senior High School

Collin Johnson, Shelby County High School
Adam Knecht, Shelby County High School

Jamie Leistner, Paul Blazer High School

Kyle Loy, Adair County High School 

Patrick Shirley, Metcalfe County High School

Dustin Robinson, Nicholas County High School 

Zack Rodriquez, East Jessamine County High School

Cynthia Smith, Meade County High School 

Justin Taylor, Greenwood High School, Warren County

Loren Wootten, Hopkinsville High School, Christian County
 
 

Engineers 2007
DJ Anderson, Shelby County High School, Shelby County

Blake Cantrell, Magoffin County High School , Magoffin County

Cam Dixon, West Jessamine High School, Jessamine County

Jacob Egan, Fleming County High School, Fleming County

Kenny  Franks ,Shelby County High School, Shelby County

Daniel Glass, Metcalfe County High School, Metcalfe County

Daniel Clay Graves, Mason County High School, Mason County

Collin Johnson, Shelby County High School, Shelby County

Charles Judd, Simon Kenton High School, Kenton County

Kyle Loy, Adair County High School, Adair County

Anthony Martin, Montgomery County High School, Montgomery County

Zack Parker, Campbellsville High School, Campbellsville Independent

Dustin Robinson, Nicholas County High School, Nicholas County

Dallas Slaughter, Lyon County High School, Lyon County

Cynthia Smith, Meade County High School, Meade County

Loren Wootten, Hopkinsville High School, Christian County
Engineers 2006
Kyle Loy, Adair County High School
Hannah Shockley, Allen County-Scottsville High School
Liana Lamond, Allen County-Scottsville High School
Zack Parker, Campbellsville High School
Tyler Shelton, Cumberland County High School
Matt Price, East Jessamine High School
Dustin Feltner, Hazard High School
Gregory McCubbin, Hopkinsville High School, Christian County
Ryan Sloan, Lone Oak High School, McCracken County
Clay Graves, Mason County High School,
Sundip Patel, Meade County High School
Anthony Martin, Montgomery County High School
Dustin Robinson, Nicholas County High School
Jason Harrison , North Laurel High School

Kaitlin Johnson, Owen County High School
James Bass, Paintsville High School
Collin Johnson, Shelby County High School,
Elizabeth Ramos, Shelby County High School
Kenny Franks, Shelby County High School

Engineers 2005
TechTank
Kelby Adams, Monroe County High School
Marcus Adam, Magoffin County High School
DJ Anderson, Shelby East Middle School 
Brandon Baker, Owsley County High School 
Alan Barnes, Western MST High School, Jefferson County
Craig Church, Paul Blazer High School, Ashland Independent
John Compton, Paintsville High School, Paintsville Independent
Ryan Copple, East Jessamine High School
Adam Cummings, Painstville High School, Paintsville Independent
Daniel Ennis, Western MST High School, Jefferson County
Jamesha Fisher, Eastern High School, Jefferson County
Josh Graham, Conway Middle School, Jefferson County
Jason Harrison, North Laurel High School
Andrew Hill, Graves County High School
Kenny Franks, Shelby County High School 
Steven Naas, Hopinsville High School, Christian County
Sundip Patel, Meade County High School
James Ramsey, Campbellsville High School, Campbellsville Independent
Elizabeth Ramos, Shelby County High School
Brian Rife, East Jessamine High School
Frank Santee, Campbell County High School
Tyler Shelton, Cumberland County High School 
Beau Spicer, East Jessamine High School 
Rusty Vernon, Christian County High School 
    
Engineers 2004
TechTank
Thad Abukuppeh, Christian County High School
Alan Barnes, Western MST High School, Jefferson County
Alyssa Bishop, Barren County High School
John Compton, Paintsville High School, Paintsville Independent
Scottie Beth Fleming, Allen County High School
Jamesha Fisher, Eastern High School, Jefferson County
Kenny Franks, Shelby County High School 
Clay Graves, Mason County High School
Tamara Grienenberger, Bazzell Middle School, Allen County
Ben Hager, East Jessamine High School
Jason Harrison, North Laurel High School
Andrew Hill, Graves County High School
Byron Johnson, Breathitt County High School
Ben Kelley, Dunbar High School, Fayette County
Walter Mattox, Nicholas County High School
Logan Nasseri, Crittenden County High School
Sundip Patel, Meade County High School
Daniel Patterson, Paintsville High School, Paintsville Independent
Justin Reynolds, Boone County High School
Ryan Ries, Southwestern High School, Pulaski County
Frank Santee, Campbell County High School
Hananh Shockley, Bazzell Middle School, Allen County
Laura Smith, Barren County High School
Beau Spicer, East Jessamine High School
Brant Wheeler, Barren County High School
Engineers 2003
Thad Abukuppeh, Christian County High School
Jarrod Al-Alou, Murray High School, Murray Independent
Jon Barnes, Jackson Independent High School
Steve Bellis, South Oldham High School
Eric Clothier, Pulaski County High School
Brady Doepke, Rowan County High School
Scottie Beth Fleming, Allen County High School
Tamara Grienenberger, Bazzell Middle School, Allen County
Clay Graves, Mason County High School
Ben Hager, East Jessamine High School
Yannick Jones, Murray High School, Murray Independent
Ben Kelley, Dunbar High School, Fayette County
Sean King, Anderson County High School
John Landgrave, North Oldham Middle School
Eric Lester, Marshall County High School
David N. Meigooni-Sole, Dunbar High School, Fayette County
Thau Nguyen, Bowling Green High School, Bowling Green Independent
Wes Odle, Carrithers Middle School, Jefferson County
Sundip Patel, Meade County High School
September Pumphrey, Pulaski County High School
Justin Reynolds, Boone County High School
David Slone, Whitesburg High School, Letcher County
Laura Smith, Barren County High School
Joshua Stogsdill, Pulaski County High School
 
Engineers ISEF 2002
Stevie Bellis, North Oldham Middle School
Brad Clark, Fleming County High School
Jonathan Dixon, Fleming County High School
Scottie Beth Fleming, Allen County Scottsville High School
Ben Hager, East Jessamine High School
Ben Kelley, Dunbar High School, Fayette County
Chris Noth, Scott High School, Kenton County
Wes Odell, Carrithers Middle School, Jefferson County
Nathan Podell, Atherton High School, Jefferson County
September Pumphrey, Pulaski County High School
Ernesto Ramos, Shelby County High School
Eric Surber, Pulaski County High School
Katie Williams, Harlan High School, Harlan Independent
Engineers 2002
Neil Arnett, Magoffin County High School
Matthew Bailey, Magoffin County High School
Stevie Bellis, North Oldham Middle School
Michelle Bishop, Allen County Scottsville High School
Brad Clark, Fleming County High School
Jonathan Dixon, Fleming County High School
Greg Felts. Lone Oak High School, McCracken County
Scottie Beth Fleming, Allen County Scottsville High School
Ben Hager, East Jessamine High School
Luke Hatcher, Barren County High School
Justin Johnson, Anderson County High School
Lindsey Jones, Eastern High School, Jefferson County
Ben Kelley, Dunbar High School, Fayette County
Eric Lester, Marshall County High School
Thao Nguyen, Bowling Green High School, Bowling Green Independent
Chris Noth, Scott High School, Kenton County
Jason Peters, Eastern High School, Jefferson County
Nathan Podell, Atherton High School, Jefferson County
Ernesto Ramos, Shelby County High School
Will Ray, Murray High School, Murray Independent
Noah Southerland, Marshall County High School
Eric Surber, Pulaski County High School
Katie Williams, Harlan High School, Harlan Independent
Engineers 2001
Michelle Bishop, Allen County Scottsville High School
Robert Campbell, Hazard High School, Hazard Independent
Travis Caudill, Simon Kenton High School, Kenton County
Charlie Chrisman, Henry County High School, Fayette County
Aaron Denney, Pulaski County High School
Scottie Beth Fleming, Allen County Scottsville High School
Cory Goode, Barren County High School
Ben Hager, East Jessamine High School
Tony Hardin, Atherton High School, Jefferson County
Lindsey Jones, Eastern High School, Jefferson County
Billy Jones, Fleming County High School
Michelle Lewis, North Hardin High School
Brian Nichols, Bourbon County High School
Chris Noth, Scott High School, Kenton County
Will Ray, Murray High School, Murray Independent
Fred Robey, Ohio County High School
Josh Roller, Eastern High School, Jefferson County
David Slone, Letcher County Central High School
Jonathan Swymn, Paul Blazer High School, Ashland Independent
Dustin Tosh, Dawson Springs High School
Darrin Wilson, South Laurel High School
Engineers 2000
Michele Bishop, Allen County Scottsville High School
Charlie Chrisman, Henry County High School, Fayette County
Phillip Coffee, Greenup County High School
Nick Donner, Christian Academy
Tony Hardin, Atherton High School, Jefferson County
Brett Hiatt, Simon Kenton High School, Kenton County
Lynnie Hickey, Assumption High School
Brandon Jonan, Jackson Independent High School
Chris Keeney, Sinon Kenton High School, Kenton County
Jason Lambertson, Rowan County High School
Michelle Lewis, North Hardin High School
Chris Morgeson, Marion County High School
James McKee, Henry County High School
Fred Robey, Ohio County High School
Nathan Roe, Lone Oak High School, McCracken County
Jessie Rollins, Graves County High School
Brett Slone, Knott County Central High School
Glen Thaxton, Harrison County Area Technology Center
Michael James Woodburn, Atherton High School, Jefferson County
Engineers 1999
Michele Bishop, Allen County Scottsville High School
Matt Calland, Mason County High School
Logan Chancellor, Atherton High School, Jefferson County
Will Christman, Dixie Heights High School, Kenton County
Charlie Chrisman, Henry County High School, Fayette County
Mallory Cornett, Jackson Independent High School, Jackson Independent
Nick Donner, Christian Academy
Brandon Green, Elliott County High School
Lynnie Hickey, Assumption High School
Jason Huff, Pulaski County High School
Aaron Isenhour, East Jessamine High School
Joey Jackson, North Laurel High School
Jason Lambertson, Rowan County High School
Bryan Martin, Caldwell County High School
Amanda Patrick, Allen County Scottsville High School
Rocco Pigneri, Saint Xavier High School
Charles Ross, University of Louisville
Duane Sears, Caldwell County High School
Shannon Stidham, Chavies Elementary School, Perry County
Michael James Woodburn, Atherton High School, Jefferson County
Samantha Woodby, North Laurel High School
Jacob Wolf, Bowling Green High School, Bowling Green Independent
Ming Yu, Bowling Green High School, Bowling Green Independent
 
Engineers 1998
Amanda Patrick, Allen County Scottsville High School
Charles Ross, University of Louisville
Ming Yu, Bowling Green High School, Bowling Green Independent

Engineers 1997
J D Archer, Jessamine High School
Adam Brewer, Centre College
Matt Calland, Mason County High School
Lucas Cockerham, Lee County High School
Jon Grubb, Rowan County High School
David Michael Jeffres, Fulton City High School, Fulton Independent
Amanda Patrick, Allen County Scottsville High School
Rocco Pigneri, St. Patrick School
Rob Robinson, Dixie Heights High School, Kenton County
Charles Saylor, Rockcastle County High School
John C. Scoville, North Laurel County High School
David Stone, Jessamine High School
Tom Willenborg, Dixie Heights High School, Kenton County
Ming Yu, Bowling Green High School, Bowling Green Independent